Krążek antykoncepcyjny: czy jestem zabezpieczona?

Pomyślałam, że istotne do mojego pytania może być informacja, że przed krążkiem nuvaring stosowałam tabletki mycrogynon. Ostatnią tabletkę wzięłam 17 kwietnia w czwartek. Na ulotce nuvaring pisało, że należy go zastosować najpóźniej dzień po 7 dniowej przerwie. Zatem założyłam go wcześniej, bo w pierwszym dniu miesiączki w niedzielę, czyli 3 dni po odsatwieniu mycrogynon. Potem 21 wylądowałam w szpitalu i przez 4 dni dostawałam wspomniane leki rozkurczowe i antybiotyk w związku z pęcherzykiem żółciowym i żółtaczką mechaniczną. Współżyłam dopiero 14 dni po zakończeniu kuracji szpitalnej. 2 dni przed wyciągnięciem krążka.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Antybiotyki z grupy penicylin i tetracyklin mogą wpływać na skuteczność działania krążka przez wpływanie na metabolizm wątroby. Nie dotyczy to amoksycyliny i doksacykliny. Przeprowadzono badania, które wykazały brak interakcji tych antybiotyków z krążkiem. Nie wiem jakie otrzymała Pani antybiotyki w szpitalu, z jakiej grupy. Przy antybiotykoterapii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę przez cały czas przyjmowania antybiotyku oraz przez 7 dni po zakończeniu jego przyjmowania.
Zatem w Pani przypadku działanie krążka powinno być zachowane. Brak okresu może być wynikiem infekcji, operacji. Jednak dla pewności proponuję wykluczenie ciąży i wykonanie testu ciążowego. Chociaż ciąża w Pani przypadku jest w zasadzie niemożliwa.
Pozdrawiam