Krążki międzykręgowe o zachowanym sygnale i wysokości w RTG
Witam, Otrzymałem właśnie wyniki rezenonsu magnetycznego. Badałem odcinek lędźwiowo - krzyżowy kręgosłupa. Opis wyniku to w zasadzie powtarzające się zwroty typu , krążek ten i ten z niewielką wypukliną, bądź niewielkie przepukliny dotrzonowe. Poza tym krążki międzykręgowe o zachowanym sygnale i wysokości. Są też wspomnianie zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze. Czy to coś poważnego? proszę o podpowiedź kompetentną osobę ( o ile to możeliwe)a nie odsyłanie do lekarza ortopody.pozdrawiam,

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Trening na zdrowy kręgosłup
Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.
Witam,
pomimo braku szczegółowego opisu wyniku badania postaram się udzielić odpowiedzi.
Wnioskuję, że są przepukliny na wielu poziomach kręgosłupa L-S , mogą one powodować dolegliwości bólowe pleców a nawet kończyny/kończyn dolnych. Takie zmiany mają tendencję do pogłębiania się . Ze wzgledu na młody wiek zmiany są dość poważne, dlatego należałoby rozpocząć rehabilitację i przynajmniej 2x w roku ( co 6m-cy) odbywać cykle rehabilitacyjne ( odpowiednie ćwiczenia + fizykoterapia)nawet jeśli dolegliwości nie występują.Przy odpowiednim trybie życia i rehabilitacji ma Pan dużą szansę spowolnić powiększnie się przepuklin, nietestety powstałe zmiany pozostaną .
Pozdrawiam
Mgr MaĹgorzata Celik
Przepuklina krążka międzykręgowego to problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Nie u wszystkich jednak daje objawy (jeżeli jednak te pojawią się, dolegliwości mogą być bardzo duże i uciążliwe).
We wspomnianym przez Pana opisie raczej nie ma nic niepokojącego. Krążki o zachowanej wysokości i sygnale, oznaczają krążki międzykręgowe, które są zdrowe i nic się z nimi nie dzieje.
Niewielkie wypukliny, to sygnał, że zaczynają pojawiać się zmiany na poszczególnych poziomach. Jeżeli nie ma Pan dolegliwości bólowych, to jest to znakomity moment na wdrożenie odpowiedniej profilaktyki (prawidłowa pozycja w pracy i aktywność ruchowa) - proponuję wizytę u fizjoterapeuty,który doradzi najlepsze aktywności i ćwiczenia.