Jak brać kreatynę?

Witam, mam 14 lat i chciałbym zapytać jak brać kreatynę. Na siłownię uczęszczam już ponad 3 miesiące. Mam widoczne mięśnie, ale to dla mnie za mało i czy jeżeli zacznę brać kreatynę będą skutki uboczne u mnie? I chciałbym wiedzieć, czy np. po zażywaniu kreatyny przez miesiąc i odstawieniu jej będzie mi to szkodziło. Chodzi mi o to, że te mięśnie zmienią się w obwisłą skórę. Proszę o szybką i fachową odpowiedź. I jeżeli zacznę ją brać, to co mam jeść i jaką dietę stosować? I w ogóle jak brać kreatynę? W jakich dawkach? I jeszcze chciałbym zapytać czy lepsza dla mnie będzie kreatyna w formie tabletek czy może jednak lepiej stosować kreatynę w proszku, którą rozrabia się z wodą tworząc taki koktajl białkowy? Co przynosi najlepsze skutki na siłowni i jednocześnie jest najlepsze dla zdrowia? Z góry dziekuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
14 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Kreatyna jako suplement diety stosowana jest przez sportowców – zawodowców i amatorów – i cieszy się coraz większą popularnością. Coraz częściej sięga po nią również młodzież, która w okresie dorastania ma różne wątpliwości co do swojego wyglądu i zmieniającego się ciała. Nastolatki wierzą, że dzięki kreatynie i intensywnym treningom szybko spalą tkankę tłuszczową, nabiorą siły i wytrzymałości, zbudują większe mięśnie i super atletyczną sylwetkę.

Często nie zdają sobie sprawy ze skutków ubocznych stosowania kreatyny, wśród których można wymienić: rozstrój żołądka, nudności, wzdęcia, częste oddawanie moczu, skurcze mięśni, zwiększone zatrzymywanie wody w mięśniach, zachwianą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, w skrajnych przypadkach odwodnienie, huśtawki nastroju i spadek samopoczucia.

Kreatyna jest zaliczana do substancji bezpiecznych i powyższy katalog negatywnych objawów jej spożycia wcale nie musi wystąpić, niemniej jednak należy ją stosować z rozwagą, by nie przekroczyć granicy i nie przedawkować. Zbyt duża jednorazowa dawka kreatyny jest metabolizowana do kreatyniny, której wysokie stężenie powoduje trwałe uszkodzenie nerek. Dłuższa suplementacja może również skutkować redukcją produkowania własnej kreatyny w mięśniach, dlatego nie zaleca się długich cyklów kreatynowych, gdyż powodują często spadek siły. Niektórzy zwracają też uwagę na spadek masy mięśniowej (obwisła skóra, zwiotczenie mięśni) po zakończonym cyklu zażywania suplementu i treningach. Wynika to z mniejszej ilości wody zatrzymywanej w mięśniach.

Osobiście odradzałabym zażywanie kreatyny w tak młodym wieku, gdyż jesteś jeszcze w okresie dorastania i intensywnych zmian rozwojowych dotyczących Twojego ciała. Poza tym, Twoi rodzice powinni wiedzieć i akceptować zamiar przyjmowania przez Ciebie kreatyny. Powinniście mieć świadomość plusów i minusów zażywania tego suplementu. Jeżeli już zdecydujesz się na przyjmowanie kreatyny, to musisz pamiętać o zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości płynów, dostosowanej do intensywności treningu, nieprzekraczaniu zalecanych dawek kreatyny oraz konieczności sprawowania kontroli przez trenerów, lekarza, dietetyka.

Pozdrawiam