Krew podczas defekacji, pieczenie odbytu i bóle brzucha

Witam, mam 16 lat i od niedawna zaczęły mi się niepokojące objawy. Mianowicie od dwóch dni, w chwili oddawania kału bardzo krwawię. Dodam, że do toalety chodzę około 5 razy dziennie. Jestem tym już wykończona, boli mnie brzuch, czuję pieczenie odbytu i boję się kolejny raz iść do łazienki, co by znowu nie być zszokowanym ilością krwi w muszli i na papierze toaletowym. Krew jest mocno czerwona, jakby trochę galaretowata. Prawdopodobnie znając mój charakter zlekceważyłabym to, myśląc, że dostałam miesiączki, ale niestety na majtkach niczego nie mam, jest na to za wcześnie. Poza tym skurcze brzucha są całkiem inne, nie do zniesienia w chwili oddawania kału. Nawet pokazywałam to mamie, a ona stwierdziła, że trzeba poczekać, że może mi przejdzie, że to mogą być podrażnienie czy coś takiego. Czy na prawdę nie mamy powodu do obaw?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że należy udać się z tymi dolegliwościami do lekarza. Opisane objawy mogą wskazywać na różne nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego. Obecność krwi w stolcu, pieczenie i świeża krew w muszli mogą oznaczać np. żylaki odbytu, stany zapalne jelita lub nawet nowotwór. Dlatego nie wolno lekceważyć dolegliwości licząc, iż przejdą.

Ważne jest wykluczenie poważnych przyczyn.

Pozdrawiam!