Krew w nasieniu

Witam! Mam 30 lat Kilka dni temu zauważyłem krew w nasieniu. W następnych dniach już jej nie było, więc jak na razie był to jeden jedyny raz. Czy może być to spowodowane przemęczeniem, niedosypianiem i bardzo dużą aktywnością fizyczną, bieganiem? Czy może są to bezwzględnie tylko dwie przyczyny: rak prostaty lub zapalenie gruczołu krokowego? Czy jest też możliwe, że był to jednorazowy przypadek niczym nie spowodowany? Bardzo proszę o odpowiedz bo nie wiem czy mam to zbagatelizować czy iśc do lekarza i zrobić jakies badania. Do jakigo lekarza powinienem się udać. Dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam!

Witam!

Pojawienie się krwi w nasieniu, nawet jeśli był to pojedynczy epizod to stanowi ważny objaw, którego nie można lekceważyć. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, od dość niewinnych (nieuzasadniony pojedynczy incydent bez żadnych dodatkowych objawów) poprzez stan zapalny prostaty, jądra lub najądrza aż po raka prostaty. Rak prostaty jest nowotworem związanym z wiekiem i w Pana przypadku jest to mało prawdopodobna przyczyna. Oczywiście warto zwrócić uwagę na ewentualne inne objawy takie jak gorączka, ból, zaczerwienienie okolic narządów moczowo-płciowych czy krew w moczu. Ich wystąpienie dość silnie sugeruje zapalenie narządów moczowo-płciowych. Jeśli krwawienie się powtórzy lub też wystąpią opisane objawy wówczas warto zgłosić się do urologa w celu zbadania Pana i zlecenia ewentualnych badań dodatkowych. W tej chwili proponuję samodzielnie obserwować sytuację.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Krew w spermie nazywana jest również hematospermą. Objaw ten u aktywnych seksualnie mężczyzn często budzi obawy. Czasami powody tego zjawiska są całkowicie niewinne, czasami jednak mogą oznaczać poważne choroby, których nie należy lekceważyć. Czasami w spermie zauważyć można pojedyncze pasma krwi, czasami jednak cała sperma wygląda jak krew.
Należy wtedy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub do urologa. U młodych mężczyzn krew w nasieniu zazwyczaj nie jest jednak spowodowana przez poważne choroby.

Poniżej opiszę kilka stanów, które mogą powodować obecność krwi nasieniu. Najczęstszą przyczyną są stany zapalne oraz infekcje. Stany zapalne mogą dotyczyć m.in. zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie najądrza oraz zapalenie cewki moczowej. Poza tym objaw ten morze powodować występowanie kamieni w prostacie, pęcherzu moczowym lub w cewce moczowej. Inną przyczyną są infekcje chlamydiami, grzybami czy wirusami t. wirusem opryszczki. Krew w nasieniu powoduje m.in zakażenie kiłą czy rzeżączką.

Inną przyczyną jest zablokowanie nasieniowodów, w wyniku czego dochodzi do ucisku na naczynia i ich pękania lub powiększenie prostaty, co prowadzi do ucisku na cewkę moczową.

Krew w nasieniu może też spowodować intensywne uprawianie sportu, które prowadzi do pęknięcia naczyń. Poza tym objaw ten może być spowodowany badaniem prostaty czy zabiegami chirurgicznymi w obrębie narządów moczowo-płciowych. Czasami objaw ten spowodowany jest chorobami układowymi, do których należy nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), hemofilia, białaczka oraz przewlekła choroba wątroby. Objaw ten może też być wynikiem urazu w czasie sportu.

Najgroźniejszą przyczyną jest guz. Mogą to być zarówno niegroźne i łagodne polipy jak i guzy złośliwe prostaty, jąder i najądrzy. Częściej występują u starszych mężczyzn.

Przed 40 rokiem życia można sprawdzić czy objaw ten będzie się powtarzał. Jeśli nie pojawiła sie gorączka ani inne objawy układowe i objaw się nie powtórzył, w takim wypadku konsultacja z lekarzem nie jest konieczna.

U mężczyzn po 40 roku życia konsultacja lekarska jest zawsze wskazana.