Krew w stolcu - TYLKO!

Witam. Mam 23 lata (mężczyzna). Ostatnio podczas wypróżniania, zauważyłem niewielką ilość krwi na stolcu (i jej resztki podczas podcierania się). Krew wydawała się być świeża, po prostu typowa, standardowa, dość jasna krew. Jakieś 10 dni wcześniej zauważyłem podczas podcierania się, że kolor resztek stolca jest jakby lekko rozmyty (tak jakby ktoś dodał tam kropelkę czy dwie czerwonego barwnika - ale była to naprawdę minimalna zmiana, ledwo zauważalna - czerwonego koloru krwi nie było tam widać bezpośrednio w ogóle). I teraz mam pytanie, bo znalazłem już wiele podobnych tematów na wielu forach i poradnikach, ale wszędzie były one połączone z innymi objawami i najczęściej dotyczył osób odrobinę starszych. Mi natomiast poza tą małą ilością krwi w ostatnio oddanym stolcu, nie dolega nic! Żadnego bólu brzucha, podbrzusza, odbytu... niczego! żadnych zaparć ani problemów z wydaleniem kału też nie stwierdziłem. Może ktoś mi poradzić, czy mam zacząć się tym przejmować? Co może mi najprawdopodobniej dolegać? Na co są największe szanse? Naczytałem się o przewlekłych chorobach jelita grubego (nawet o rakach) i jestem dość zaniepokojnoy. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Pojawienie się świeżej krwi w stolcu świadczy o uszkodzeniu ściany jelita w jego końcowym odcinku, w okolicy odbytu. Przyczyny krwawienia mogą być różne: od niegroźnych pęknięć śluzówki odbytu, żylaków odbytu po choroby zapalne i nowotworowe jelit. Właśnie dlatego wystąpienie tego objawu jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.

Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który wystawi Panu skierowanie do specjalisty gastrologa lub proktologa. W dalszej diagnostyce często niezbędne jest wykonanie rekroskopii lub kolonoskopii (badania te polegają na wprowadzeniu odpowiedniego wziernika przez odbyt, a następnie oglądaniu ściań jelita grubego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pobiera się wycinki do badań histopatologicznych).