Krew z nosa - jakie mogą być przyczyny?

Witam! Od czterech dni leci mi krew z nosa. Czasami rano, a czasami wieczorem. Krwotoki nie są obfite. Udaje się zatrzymać je już po 2-3 minutach. W ciągu tych czterech dni dość często odczuwam bóle głowy i ogólne osłabienie (chociaż osłabienie jest zbyt mocnym słowem. Bardziej odpowiednim terminem jest senność). Zastanawiałem się czy przyczyną nie jest ciśnienie tętnicze. Dzisiaj mama mierzyła mi dwa razy. Pomiary wyglądały następująco: rano 130/85, a wieczorem 135/85. Warto dodać, że od czterech miesięcy lepiej dbam o swoje zdrowie. Wcześniej dużo soliłem, jadłem tłusto, dużo smażonych potraw mięsnych, nieregularnie, objadałem się na noc. Obecnie odstawiłem sól, jem chudo, staram się być aktywnym fizycznie. Dodatkowo od trzech miesięcy piję miód rozrzedzony z wodą (ok. 200-300 ml na czczo), a od 50 dni sok z czerwonych buraków (ok.200-250 ml na dobę. Do tej ilości dodaję sok z jabłek lub marchwi. Razem wychodzi ok.400 ml). Niestety często ponoszą mnie nerwy. Staram się panować nad nimi, ale nie zawsze wychodzi. Powinienem też dodać, że czasami smarkam bardzo mocno i niestety dłubię w nosie. Krew zawsze leci z prawej dziurki. Zastanawiałem się, czy wina nie leży w soku z buraków. Nie palę, bardzo rzadko piję alkohol. Niecały rok temu (kiedy prowadziłem niedbały styl życia i odżywiania) miałem robioną morfologię. Wyniki były prawidłowe poza niewielkim podwyższeniem cholesterolu. Nie mam żadnych innych krwotoków, jem normalnie, mocz i kał oddaję prawidłowo, dobrze sypiam. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przyczyny krwawień z nosa mogą być wynikiem zmian miejscowych lub ogólnoustrojowych. Wśród przyczyn miejscowych wyróżniamy:
- uszkodzenie naczyń - mikrouraz,
- uszkodzenie naczyń większych wewnątrz nosa lub np. w zatoce,
- zapalenia błony śluzowej nosa,
- uraz nosa,
- ciało obce nosa,
- uszkodzenie zawodowe błony śluzowej nosa,
- nieżyt suchy nosa przedniego,
- guzy nosa, zatok przynosowych i nosogardła.
Wśród przyczyn ogólnych warto wyróżnić:
- choroby zakaźne,
- choroby naczyniowe i krążeniowe,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia krwawienia i krzepnięcia,
- niewydolność wątroby,
- mocznica,
- guz chromochłonny.
Opis jaki Pan zamieścił nie pozwala jednak ocenić, nawet potencjalnej przyczyny. Zdecydowanie opisane krwawienia z nosa nie mają jednak związku z sokiem z buraków, który doskonale wpływa zarówno na naczynia krwionośne jak i morfologię krwi.
Proszę skonsultować się z lekarzem, który będzie miał możliwość Pana zbadać, zebrać wywiad oraz zlecić badania dodatkowe.