Krótki okres i brak ciąży

Kocham się z chłopakiem bez zabezpieczenia także w dni płodne, moje ostatnie 4 miesiączki trwały po 2 dni (za każdym razem co 29 dni). Jednak testy ciążowe zawsze były negatywne. Czy jest możliwość, że mamy problemy z płodnością? Ciąże raczej wykluczam.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli wcześniejsze miesiączki trwały dłużej, to niewykluczone, że występują u Pani jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne. Takie skrócenie może też wynikać np. ze stresu i minąć po kilku miesiącach. Skoro jednak długość cyklu jest niezmienna i prawidłowa, to raczej owulacja występuje i płodność nie jest zaburzona. Może Pani sama zaobserwować objawy owulacji - przejrzysty, obfity śluz w środku cyklu, niewielkie podwyższenie temperatury ciała (mierzonej np. w ustach, codziennie rano po przebudzeniu, zawsze mniej więcej o tej samej porze). Jeśli objawy te nie występują i/lub krótkie miesiączki będą się utrzymywać, trzeba będzie zgłosić się do ginekologa, który wykona odpowiednie badania.

Pozdrawiam serdecznie!