Krótkie cykle miesiączkowe i plamienia w środku cyklu. Co to oznacza?

Dzień dobry,
mam 36 lat, jestem kobietą, ważę 52 kg przy wzroście 162 cm. Do niedawna cykle miesiączkowe miałam regularne - 26-28 dni. Miesiączka trwała ok. 5 dni. Na kilka dni przed miesiączką miałam brązowe plamienia. Wg lekarza ginekologa nie było to anomalią.

Ostatni „normalny” okres miałam 23 listopada 2010, cykl trwał 29 dni (czyli dłużej niż zazwyczaj), co tłumaczyłam sobie przyjmowaniem antybiotyku na początku miesiąca listopada. Na początku grudnia 2010 znów byłam chora i znów przyjmowałam antybiotyk. W 10 dniu cyklu współżyłam z mężem bez zabezpieczenia, liczyłam się z możliwością zajścia w ciążę.

Miesiączka pojawiła się jednak 15 grudnia, czyli cykl trwał tylko(!) 23 dni. Miesiączka byłą inna niż dotychczas, nie było plamienia przed, krew była żywo czerwona, nie było żadnych skrzepów, trwała ok. 3 dni. Po 10 dniach od pierwszego dnia tej miesiączki (ok. 25 grudnia) pojawiło się brązowe plamienie.

Piersi bolały mnie tak, jak przed okresem, pojawiały się wypryski jak przed okresem. Byłam u lekarza ginekologa, wg niego wszystko było w porządku, USG nie wykazało żadnych zmian, test ciążowy nie wykazał ciąży. Lekarz plamienie tłumaczył zmianami hormonalnymi na tle przyjmowania antybiotyku. Tymczasem dziś, 2 stycznia 2011, w 19 dniu cyklu, pojawiła się znów miesiączka.

Jestem przerażona. Nigdy nie miałam takich krótkich cykli. Jaka może być tego przyczyna? Jakie winnam wykonać badania? Czy to może rozpoczął się okres przedmenopauzalny? Planowałam od nowego roku rozpocząć starania o drugie dziecko, czy w takiej sytuacji będę mogła zajść w ciążę?

Będę niezmiernie wdzięczna za szybką odpowiedź.

Witam serdecznie!
Każde plamienie międzymiesiączkowe powinno być zdiagnozowane. Nie chciałabym podważać diagnozy kolegi, ale wydaje się, że w Pani przypadku niezbędne jest wykonanie badań hormonalnych. Antybiotyki mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, ale występowanie krwawień co kilkanaście dni jest zdecydowanie zbyt intensywne, by winić za to antybiotyki.
Brązowe plamienia, które występowały od kilku miesięcy są charakterystyczne dla niewydolności ciałka żółtego związanego z niedoborem progesteronu. Mogą być tego oczywiście inne przyczyny, choć ta statystycznie występuje najczęściej.
Zdecydowanie jednak należy wykonać profil hormonalny. Zalecałabym zatem jak najszybszą konsultację z Pani lekarzem, bądź innym specjalistą ginekologiem, który zleci Pani wszystkie badania. Pośpiech jest o tyle istotnym, gdyż tak częste krwawienia mogą doprowadzić do niedokrwistości.
Pozdrawiam