Krótkie krwawienie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Mam 28 lat. Od listopada zakończyłam po około 10 latach przyjmowanie pigułek (na początku brałam Mercilon, teraz Logest), aby zajść w ciążę. Lekarka w gabinecie powiedziała, że jeśli po około roku starań się nie uda, wykonamy badania. Zaczęłam brać kwas foliowy i preparaty witaminowe dla kobiet planujących ciążę. Aby dać organizmowi czas na uzupełnienie witamin i minerałów, seks był w formie stosunku przerywanego, ale teraz planujemy już kochać się normalnie. Jak do tej pory miałam podobne cykle jak podczas brania pigułek, dzień dłuższe lub krótsze i normalne pięciodniowe krwawienia, ale w ostatnim cyklu krwawienie trwało jedynie dwa dni. Ostatni stosunek (jeszcze przerywany) był na około dwa tygodnie przed krwawieniem, więc teoretycznie mogłam już zajść w ciążę, ale test wyszedł negatywnie. Co może być przyczyną tak krótkiego krwawienia? Czy możliwe jest, że organizm dopiero teraz zauważył, że odstawiłam pigułki? Może powinnam jednak wykonać jakieś badania?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po odstawieniu tabletek, Pani organizm oczyścił się z hormonów w ciągu kilkudziesięciu godzin- z pewnością nie działają one już teraz, po długim czasie od odstawienia. Nie jest tym samym możliwe, by te pierwsze cykle były jeszcze w jakiś sposób kontrolowane przez syntetyczne hormony. To bardzo dobrze, że Pani cykle od razu się wyregulowały. Po tak długim czasie stosowania hormonów, nie zawsze ich odstawienie przebiega tak gładko. Nawet u kobiet, które nie cierpią na żadnego rodzaju zaburzenia hormonalne i które nie są w ciąży, co jakiś czas miesiączka ma prawo być skąpsza lub nawet w ogóle się nie pojawić. Wywołać ten stan rzeczy może mieć stres, wysiłek fizyczny itp. Radzę jednak ponownie wykonać test ciążowy z moczu, gdyż nierzadko daje on wynik fałszywie negatywny w pierwszych dniach po terminie spodziewanej miesiączki. Może Pani alternatywnie wykonać test z krwi, który prędzej daje wynik pozytywny, już nawet po 10 dniach od zapłodnienia. Jeśli wykluczy Pani definitywnie ciążę, proszę spokojnie kontynuować starania o ciążę w kolejnym cyklu i obserwować się. Z pewnością nie ma jeszcze powodów, by wykonywać jakiekolwiek badania. Gdyby kolejne miesiączki dalej były wyraźnie krótsze i/lub skąpsze niż zwykle, proszę powiedzieć o tym swojemu ginekologowi. Nie musi to oznaczać żadnej patologii, ale może być związane z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie, jeśli miesiączki będą pojawiać się nieregularnie.

Pozdrawiam serdecznie!