Krótkie wędzidełko - czy są na to jakieś domowe sposoby?

Witam Panie Doktorze! Mam 14 lat i niedawno stwierdziłem, że mam zbyt krótkie wędzidełko napletkowe. Kiedy zapytałem się w internecie jednego z lekarzy powiedział mi, że muszę jak najszybciej iść do urologa, gdyż krótkie wędzidełko powoduje zaburzenie wzrostu członka. Zwracam się do Pana z pytaniem, czy to prawda? No i mam jeszcze jeden problem powiązany z penisem. Mój penis ma w stanie spoczynku 3-4 cm, a w wzwodzie około 7-8 cm. Obawiam się, że to strasznie mało, a nie chcę być wyśmiany przez dziewczynę w przyszłości. Przede mną dopiero intensywny okres dojrzewania, gdyż nie mam jeszcze włosów pod pachami i dopiero pojawiają się u mnie włosy w okolicach członka. Pytanie, czy penis urośnie, gdy zacznę dojrzewać? Czy krótkie wędzidełko może spowodować zatrzymanie się wzrostu penisa? To bardzo ważne, proszę jeśli chodzi o wędzidełko jakieś domowe sposoby, gdyż boję się po prostu wizyty u urologa i boję się o tym powiedzieć rodzicom. Błagam, niech Pan poda mi jakieś sposoby na to, bo nikomu o tym nie powiem! Pozdrawiam, Robert

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zbyt krótkie wędzidełko to dość częsta wada spotykana u chłopców. Może mieć charakter pierwotny, czyli istnieć od urodzenia, bądź wtórny na skutek na przykład zapaleń i urazów. Krótkie wędzidełko prowadzi do bolesnego pociągania żołędzi w czasie wzwodu, czy stosunku, co może być powodem dużego dyskomfortu przy współżyciu. W czasie stosunku może dojść do naderwania zbyt krótkiego wędzidełka powodującego jego krwawienie, co wymaga niejednokrotnie leczenia w trybie pilnym.
Wielokrotne pękanie i samoistne gojenie się tych małych pęknięć (o ile pacjent nie zgłosi się do lekarza) może powodować bliznowacenie i znaczne dalsze skracanie się wędzidełka jeszcze bardziej utrudniające współżycie.
Leczenie polega na operacyjnym wydłużeniu wędzidełka (plastyczne nacięcie i odpowiednie zszycie) w znieczuleniu miejscowym. Niestety nie ma innej "domowej" możliwości leczenia. Zdecydowanie nie powinieneś zatem tego odwlekać!
Jeżeli zaś chodzi o rozwój narządów płciowych, to pamiętaj, że dopiero rozpoczynasz okres dojrzewania, który jest czasem intensywnych zmian w Twoim organizmie, włącznie ze zmianami w obrębie narządów płciowych. Nie powinieneś mieć zatem powodów do niepokoju.