Krótkowzroczność i astygmatyzm a stosowanie soczewek kontaktowych

Witam, mój problem dotyczy wady wzroku. Cierpię na krótkowzroczność i dwa lata temu przerzuciłam się na soczewki. Rok temu, moja wada nie zmieniła się, więc przez kolejny rok kupowałam soczewki na tą samą wadę. Dzisiaj jednak okazało się, że w jednym z oczu pojawił się astygmatyzm. Nie chcę rezygnować z noszenia soczewek i zastanawiam się, czy wciąż mogę nosić te normalne (parę dni temu podczas ich noszenia nie widziałam żadnej różnicy) czy muszę kupić te specjalne. Cylinder -1,0; oś 10

Biorąc pod uwagę Pani młody wiek myślę ze wada wzroku jeszcze się zmieni.Jeżeli chodzi o soczewki toryczne to nie jest tak prosto jak z okularami. Cyl w soczewce kontaktowej jest -0,75 lub -1,25,nie ma -1,0.Oś 10 stopni-czyli astygm. prawie prosty należy taką soczewkę dobrać i przymierzyć. Soczewki tor. rotują się na oku przy każdym mrugnięciu, i tę rotację musi skorygować lekarz, optyk, optometrysta przy aplikacji. Pozdrawiam