Krótsza noga i ból nogi uniemożliwiający poruszanie się

Mam zespoloną prętem kość udową. Krótszą nogę o ok. 5 cm. Ból uniemożliwia chodzenie. Na zdjęciu RTG wyraźna deformacja szyjki kości udowej. Skierowano na konsultację do psychiatry. Zabieg wykonano 23 października 2012.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Ogólna budowa stawu wygląda następująco. Głowa kości udowej przechodzi w szyjkę głowy kości udowej. To przejście nazywamy „talią szyjki głowy kości udowej”. Zniekształcenia obrysu szyjki kości udowej, których przyczyną są zaburzenia wzrostowe (często u bardzo aktywnych sportowo młodych pacjentów), doprowadzają do mechanicznego konfliktu pomiędzy szyjką kości udowej i panewką, przez co ograniczają ruchomość w stawie. W dalszym etapie dochodzi do uszkodzenia obrąbka stawowego. Wczesnym objawem tego konfliktu są bóle biodra, występujące często przy aktywności sportowej. Z biegiem czasu dochodzi do uszkodzenia chrząstki w panewce stawu biodrowego, co w konsekwencji doprowadza do dalszego zwyrodnienia stawu i zwiększa już istniejące ograniczenie ruchomości. W zaawansowanym stadium choroby głowa i panewka są tak zniekształcone, że nie pasują jedna do drugiej. Pojawiają się bóle rozruchowe (po wstaniu z łóżka), bóle stawu po przeciążeniu, bóle nocne i spoczynkowe. W końcowej fazie staw biodrowy ulega usztywnieniu w niekorzystnej dla pacjenta pozycji, znacznie ograniczając komfort życiowy. Nierówność kończyn dolnych wpływa negatywnie na prawie cały narząd ruchu. Skrócenie jednej z z kończyn dolnych powoduje nierówne rozmieszczenie obciążenia na stawy, prowadzi do skośnego ustawienia miednicy a w rezultacie do wystąpienia skoliozy. Powszechnie przyjętą zasadą jest wydłużanie kończyny krótszej, która ma wymiar mniejszy niż 3 cm od drugiej zdrowej kończyny. Często proces wydłużania kończyny jest długotrwały i bolesny przez co pacjenci odczuwają dyskomfort związany z leczeniem oraz zrezygnowanie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ostateczny efekt z pewnością przyniesie ulgę z życiu.