Krótszy okres i ból piersi

Witam!
Wcześniej mój cykl wynosił 30 dni, zaś krwawienie trwało 5. zazwyczaj wszystko odbywało się regularnie, czasem jednak miałam "odchyły" od normy w momentach, gdy bardzo się stresowałam. Od trzech miesięcy cykl wydłużył się najpierw do 40 dni, następnie 45, a krwawienie skróciło o jeden dzień. W okresie, gdy przedłużał się po raz pierwszy odczuwałam kłujące bóle po prawej dolnej stronie brzucha. Po okresie minęły. Jednak teraz, gdy ostatnie krwawienie zakończyło się tydzień temu odczuwam rozdrażnienie i bolesność piersi.
Najbardziej nurtuje mnie właśnie problem piersi. Ból jest strasznie dokuczliwy, przypomina drażliwość piersi przed okresem, jednak jest silniejszy. Dodam, że mam 22 lata, współżyję z jednym partnerem i nigdy nie badałam się u ginekologa ani endokrynologa. Czy to może być coś poważnego, czy tylko chwilowe wahania hormonów?
Bardzo proszę o rzetelne porady i z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie,

Wydłużenie cyklu oraz dolegliwości bólowe podbrzusza mogą być związane np. z zaburzeniami hormonalnymi, torbielami jajników. Jeżeli są to zaburzenia hormonalne to trudno określić czy są one przejściowe. Dolegliwości bólowe piersi mogą też być wynikiem zmian hormonalnych. Wskazana jest wizyta u ginekologa. Dzięki temu możliwe będzie zebranie dokładnego wywiadu oraz wykonanie badania ginekologicznego. Wówczas lekarza zadecyduje czy istnieje konieczność wykonania badań dodatkowych np. usg narządu rodnego, badań hormonalnych.

Pozdrawiam