Kruszenie się zębów przy chorobie autoimmunologicznej

Mam 34 lata i od nastu lat choruję na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (podwyższone anty TPO i anty TG, podwyższony kortyzol) ostatnio zęby zaczęły się kruszyć - od trzech odpadły ścianki w bardzo krótkim odstępie czasu. Jak mogę je wzmocnić?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do stomatologa. Z pewnością konieczna jest suplementacja mikro i makroelementów.

Zdecydowanie należy odstawić gluten, przeorowadzić detoksykację, zwłaszcza pod kątem obecności metali ciężkich i suplementować minerały i pierwiastki śladowe. Ustawienie zgryzu w pozycji neuromuskularnej zrelaksuje mięśnie i uniemożliwi powstanie dalszych zniszczeń zębów.

Podwyższony poziom kortyzolu może wpływać na kruchość zębów. Ale odpadnięcie ścianek zęba może być spowodowane innymi czynnikami np. dużym wypełnieniem lub przeciążeniem.Leczenie jest przyczynowe- korona lub szyna. Po odpowiedź należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Pozdrawiam