Krwawiące dziąsło

Od dłuższego czasu mam problem z krwawiącym dziąsłem. Co mogę zrobić w domu, by pozbyć się tego problemu?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Recepta na kłopoty z dziąsłami jest stosunkowo prosta, jeśli zaczniemy działać na wczesnym etapie. Gdy stan zapalny ogranicza się do dziąseł, zwalczymy go dokładne czyszcząc zęby z kamienia i osadu w gabinecie stomatologicznym. Do tego dołożymy właściwe szczotkowanie zębów w domu, stosowanie nici dentystycznych oraz zakup odpowiedniej pasty. Dentysta zaleci też stosowanie płukanek antyseptycznych i maści na miejsca zmienione chorobowo.

Miejscowe krwawienie z dziąsła może być spowodowane stanem zapalnym. Można zacząć od nitkowania i dokładnego szczotkowania miękką szczotką by oczyszczać nie tylko zęby ale i dziąsło z resztek jedzenia, które rozkładając się może powodować owo krwawienie. Można również płukać usta ostudzonym naparem rumianku, regularnie stosować irygator do płukania i łykać 60mg koenzymu Q10.
Pozdrawiam

Przyczyn krwawienia dziąseł jest bardzo wiele. Najczęstszy to niewłaściwa higiena prowadząca do powstawania kamienia nazębnego, który powoduje stan zapalny i krwawienie dziąseł oraz urazy mechaniczne np. na skutek zbyt mocnego szczotkowania. Jeśli myje Pan zęby mocno szczoteczką z twardym włosiem, proszę zmienić na taką z miękką szczeciną oraz czyścić zęby łagodnie, aczkolwiek dokładnie min. 2 razy dziennie. Warto też nitkować zęby oraz chodzić na regularne wizyty do dentysty, w tym – jeśli zachodzi taka potrzeba – regularnie usuwać kamień nazębny. Jeśli problem występuje od dłuższego czasu, a krwawieniu dziąsła towarzyszy opuchlizna, bolesność, nadwrażliwość, warto odwiedzić periodontologa, który specjalizuje się w terapii stanów zapalnych i chorób dziąseł. Metody domowe nie są dobrym rozwiązaniem.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl