Krwawienia przed miesiączką po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry! Wykonałam badania hormonalne "na własną rękę". Wszystko jest w normie: - TSH; - FSH; - LH; - Estradiol; - Progesteron; - Testosteron; - Prolaktyna. Powodem tego działania było zachowanie mojego zaufanego lekarza ginekologa, który stwierdził, że nie wie co jest nie tak. Występują od 4-5 miesięcy krwawienia poprzedzające miesiączkę, czyli np. w 18 dniu cyklu występuje krwawienie po czym w dniu 26 rozpoczyna się normalnie miesiączka, która trwa 5-6 dni. Dlaczego od 4-5 miesięcy? Gdyż odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, które brałam przez 5 lat. Po 3 -4 latach brania tabletek występowały plamienia (nie krwawienia) od połowy cyklu. Powodowało to dyskomfort. Są oznaki niepokoju, gdyż właściwie pół cyklu zajmują krwawienia. Byłam z problemem plamienia u kilku lekarzy. Bezskuteczne ustalanie diagnozy. Co powinnam zrobić jeszcze? Była robiona cytologia i kilkakrotne USG. Proszę o wskazówki. Z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, trudno mi w takiej sytuacji doradzić coś konkretnego skoro żadne podstawowe badania nie wykazują nieprawidłowości. Szczerze powiem, że nawet nie wiem jakie jeszcze badania mogłyby zostać wykonane. Zwykle jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości organicznych to przyczyną są zaburzenia hormonalne, ale z tego co Pani pisze to wszystkie badania pod tym względem są w normie. Pomimo tego jednak zastanawiam się czy zastosowanie progesteronu w odpowiednich dawkach w drugiej połowie cyklu nie byłoby wskazane w celu zahamowania tych krwawień.Tak podawany progesteron nie ma działania antykoncepcyjnego a jedynie lecznicze. Myślę, że to mogłoby okazać się skuteczne. Jeśli lekarze ginekolodzy pomimo licznych badań nie stwierdzili żadnej konkretnej choroby to w takim wypadku trzeba przynajmniej spróbować zahamować te uciążliwe objawy. Proszę porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem. Pozdrawiam!