Krwawienia w czasie stosowanie preparatu antykoncepcyjnego

Witam! Od kilku lat miałam problemy z nadmiernym owłosieniem twarzy. Byłam leczona przez ginekologa tabletkami Diane35 (przez kilka lat z przerwami), jednak z powodu endometrium ginekolog przestał zapisywać Diane, a mój problem z owłosieniem wrócił w ciągu półtorej roku.Teraz doszło wypadanie włosów. Przed trzema miesiącami udałam się do endokrynologa który zlecił mi badanie hormonów. Na podstawie wyników badań i po badaniu ginekologicznym dowiedziałam się, że to PCO. Lekarz zastosował leczenie verospinolem i metformax, na trądzik dołożył Diane 35. W pierwszym opakowaniu Diane po 12 tabl. miałam lekkie brudzenie, a miesiączkę dostałam 3 dni po odstawieniu tabletek (w przerwie 7-dniowej). Następne opakowanie rozpoczęłam i w 14 dniu cyklu, znów brudzenie i krwawienie. Zostały mi 4 tabletki do końca bistra i nie wiem co robić. Czy nie brać tej reszty tabletek? Jestem obecnie za granicą i nie mam możliwości zgłoszenia się do lekarza, a się bardzo martwię. Co może być tego przyczyną? Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Takie krwawienia czy plamienia międzymiesiączkowe mogą wystąpić w pierwszych miesiącach stosowania preparatu Diane 35 i nie jest to szczególnie groźne. Proszę więc póki co stosować preparat zgodnie z zaleceniami i po prostu wtedy, kiedy pójdzie Pani do ginekologa po recepty na kolejne opakowania, proszę wspomnieć o tych krwawieniach. Ale myślę, że po kilku cyklach one same ustąpią. Pozdrawiam