Krwawienia występujące pomiędzy miesiączkami przy tabletkach antykoncepcyjnych

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne prawie od roku. Zaczełam od Y**, ale lekarz zmienił mi na Y*****, ponieważ przez trzy opakowania krwawiłam, raz słabiej, a raz silniej (kiedy nie powinnam), i tak aż do okresu. Na początku zażywania drugich tabletek było okej, ale przy 4 i 5 opakowaniu znowu zaczęło się to samo. Tym razem dostałam lek Q***** - przy pierwszym opakowaniu znów zaczęłam krwawić przy 18 tabletce, a przy drugim opakowaniu już przy 10 tabletce. Nie mam pojęcia, co robić... Czy brać dalej ten lek i liczyć na to, że się wszystko unormuje, gdyż w ulotce jest napisane, że: "Przez kilka pierwszych miesięcy przyjmowania leku Q***** mogą wystąpić nieoczekiwane krwawienia", jak przy każdych tabletkach... Jest to dla mnie już trochę męczące i nie mam pojęcia, co mam robić dalej. Bardzo proszę o jakąś radę. Pozdrawia serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Krwawienia występujące pomiędzy miesiączkami są jednym z najczęstszych działań niepożądanych stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zwykle występują na początku przyjmowania tabletek danego rodzaju i powinny zaniknąć po przyjęciu 3-4 opakowań.

W związku z powyższym proponowałabym wstrzymać się z decyzją o zmianie preparatu/metody antykoncepcyjnej. Rozumiem, że sytuacja jest dla Pani męcząca i nieprzyjemna, ale ma szanse się szybko unormować.

Jeśli krwawienia nie ustąpią, a pojawiają się w zasadzie przy każdym preparacie, proponowałabym rozpocząć diagnostykę (mogą być tylko pośrednio związane z tabletkami).