Krwawienie dziąseł a ryzyko paradontozy

Od kilku miesięcy sporadycznie krwawią mi dziąsła, lecz nic poza tym. Badałam krew i też w porządku (a czytałam o przyczynach takich jak np. niedobór żelaza w krwi , cukrzyca, tarczyca itd) ogólny stan dziąseł też jest ok. Utrzymuję dobrą higienę jamy ustnej i szczotkowanie nie sprawia mi bólu. Czy mimo wszystko i tak zmusza mnie to do odwiedzenia periodontologa ? (Mój wiek to 22 lata i w rodzinie nikt nie cierpiał na paradontozę).

Czy dziasla krwawia podczas szczotkowania? Jesli tak to krwawienie moze sie zdazyc jesli podraznisz dziasla, moze zbyt duzy nacisk szczoteczki? Jesli dziasla krwawia samoistnie to moze juz byc powazniejsza przyczyna. Tak czy inaczej nie zwlekaj z wizyta u periodontologa.

Witam
myśle że periodontolog nie jest Pani jeszcze potrzebny ale jak najbardziej należało by się udać do dentysty w sprawie kontroli ewentualnego profesjonalnego czyszczenia jamy ustnej jak i instruktaż higieny jamy ustnej. można również sproóbować zakupić sobie Eludril 200 ml stosować go max. przez 10 dni wg. ulotki
Pozdrawiam

Krwawienie dziąseł jest spowodowane ich stenem zapalnym wynikającym z kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego. Konieczna jest wizyta u stomatologa i zaplanowanie leczenia. Pierwszym etapem jest wizyta higienizacyjna i dokładne usunięcie kamienia naddziąsłowego. Kolejnym etapem jest zabieg Vector który usuwa kamień zlokalizowany pod dziąsłem na korzeniu. Po tych zabiegach dziąsła przestaną krwawić.

Witam. Wystarczy wizyta u dentysty, gdyż być może ma Pani
kamień pod dziąsłowy i po jego usunięciu dziąsła przestaną krwawić. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Krwawienie dziąseł może mieć wiele powodów. Na początek proszę odwiedzić stomatologa i wykonać zabieg usunięcia kamienia nazębnego – jeśli takowy jest obecny. Kamień nazębny powstaje na skutek niedokładnej higieny jamy ustnej i jest główną przyczyną stanów zapalnych dziąseł i ich krwawienia. Proszę nie sugerować się aż tak kwestią dziedziczenia paradontozy. Owszem, genetyczną predyspozycję na choroby dziąseł możemy dziedziczyć, ale nie znaczy to, że dzieci rodziców z paradontozą automatycznie będą chore. Kluczowe są tutaj dobre nawyki, to jest regularne usuwania kamienia nazębnego, regularne i dokładnie szczotkowanie szczoteczką o miękkim włosiu (nie szczotkujmy zbyt mocno!), nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz wykluczenie innych schorzeń, które mogłyby determinować problemy z dziąsłami. Problemy z dziąsłami mogą nasilać się również przy menstruacji, ale zawsze warto porozmawiać o tym ze swoim stomatologiem na najbliższej wizycie, bo początkowych objawów paradontozy zwykle nie widać albo są ignorowane.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl