Krwawienie i badania czynności serca płodu

Witam, wiem że ten temat już był, ale ja się strasznie obawiam o moje dziecko. Otóż od niedawna zaczęłam plamić krwią od wizyty u pani ginekolog, która robiła mi cytologię naruszyła mi coś, bo przy pobieraniu strasznie mnie zabolało, a potem powiedziała, że krwawię i że ból pleców w dole może oznaczać zagrożoną ciążę. Dała mi skierowanie do szpitala i od razu się położyłam, po wyjściu przestałam plamić. Następnym razem znów plamienie i tym razem większe i znów szpital. Lekarze robili mi USG i nawet nie widzieli zarodka i echa płodu, wtedy był już 6 tc. Potem następne krwawienie, ale się nie poddałam, chociaż myślałam, że to już koniec. Umówiłam się u drugiego ginekologa tydzień później i ku mojemu zdziwieniu był widać zarodek 7 tc. Zmartwiło mnie to, że lekarz zapytał, czy w szpitalu nie powiedzieli, że ciąża jest obumarła. Na szczęście nic nie mówili. Okazało sie jednak, że w szpitalu nie zauważyli krwiaka. Lekarz, u którego teraz byłam nie powiedział co i gdzie, ale powiedział, że to nic groźnego. Kazał odpoczywać i przypisał luteinę, którą w szpitalu mi odstawili i femibion, ale niestety nie słyszał echa płodu, tylko słabiutkie tętno, które dawało nadzieję. Lekarz powiedział, że to za wcześnie i mam kolejną wizytę za 6 dni. Martwię się jednak, że coś będzie nie tak. Proszę powiedzieć mi co z tym krwiakiem i czy jak jest tętno to i będzie bicie serduszka. Czy przy luteinie mogą boleć silniej plecy i mogą być biegunki? I co mam robić w takich wypadkach. Naprawdę się boję, to moje pierwsze dzieciątko, nie chcę go stracić, tak na nie czekałam.

Witam! Tak jak powiedział Pani lekarz, może być jeszcze za wcześnie na obrazowanie serca. W badaniu USG jajo płodowe uwidacznia się dopiero od 5 tygodnia ciąży. Czynność serca w badaniu USG ujawnia się dopiero w 6-7 tygodniu. Oczywiście tętno świadczy o tym, że serce pracuje. Jeśli lekarz je wykrył to bardzo dobrze. Na następnym badaniu, po kilku dniach bicie serca powinno już być wyraźnie widoczne. Stwierdzenie czynności serca jest czynnikiem bardzo polepszającym rokowanie. Krwawienia i ból rzeczywiście mogą być objawem zagrożenia ciąży. Dlatego dostała Pani luteinę. Lek ten to nic innego jak progesteron, który podaje się aby zwiększyć szanse utrzymania ciąży. Nie powinien on wywoływać biegunek ani bólu pleców, więc proszę wspomnieć o tych objawach lekarzowi. Drugi lek dostarcza witaminy, które umożliwią prawidłowy rozwój płodu. Dodatkowo w przypadku występowania takich objawów zaleca się odpoczynek i leżenie w łóżku. Również stres nie jest obojętny dla stanu ciąży, dlatego zalecam Pani jak najwięcej odpoczynku i spokojne czekanie do kolejnego badania. Pozdrawiam