Krwawienie i silny ból podbrzusza podczas pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych

Od prawie trzech tygodni zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Od tego czasu cały czas krwawię. Nie jest to obfite krwawienie, ale raczej mocniejsze plamienie. Jednak do tego dochodzi także silny ból podbrzusza (dodam, że moje miesiączki nie są bolesne, można powiedzieć, że przechodzę je bez problemu, a przy tym niewielkim krwawieniu odczuwam duży ból), a także ostatnio silny ból pleców. Czy jest to wynik tabletek, czy jakiejś choroby i czy jest prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie pisze nic Pani o zachowaniach seksualnych, ciężko więc ocenić ryzyko ciąży. Warto wykonać w tym celu test ciążowy (powinna była Pani go wykonać przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych).
Wymienione przez Panią objawy jak najbardziej mogą być skutkami ubocznymi rozpoczętej antykoncepcji. Jeśli objawy nie ustąpią w najbliższym czasie, należy zgłosić się do ginekologa, który zalecił te środki i rozważyć ich zmianę na inne.

U części pacjentek w pierwszych 3 miesiącach stosowania tabletek mogą występować plamienia. Z reguły zanikają w 2-3 cyklu. Jeśli po 3 cyklach nadal występują plamienia wskazane jest rozważenie zmiany leku na inny ub zmiana metody antykoncepcji.