Krwawienie międzymiesiączkowe przy doustnej antykoncepcji - co może być przyczyną?

Witam! Od półtora roku przyjmuję doustną antykoncepcję. Początkowo stosowałam H***, obecnie skończyłam trzecie opakowanie tabletek N***. Ostatnią tabletkę wzięłam we wtorek, jednak już wcześniej, w sobotę, dostałam krwawienia. Początkowo było ono znikome, jednak teraz jestem zmuszona regularnie zmieniać podpaski, jak przy normalnym okresie. Za około dwa dni powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, jednak boję się, że nie odróżnię go od obecnego krwawienia. Dodam, że regularnie przyjmowałam wszystkie tabletki z blistra, nie wystąpiły wymioty czy biegunka. Moje pytanie brzmi - czym może być spowodowane, w moim wypadku, krwawienie międzymiesiączkowe i czy istnieje ryzyko, że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Jeżeli tak, jak Pani pisze, przyjmowała Pani tabletki regularnie zgodnie z zaleceniami to ochrona antykoncepcyjna jest pełna i ryzyko ciąży równe jest ryzyku statystycznemu dla tabletki.

Krwawienie może pojawić się w trakcie siedmiodniowej przerwy nawet już dnia pierwszego.

Jeżeli krwawienie pojawiło się wcześniej i sytuacja ta powtarza się, to warto pomyśleć o wizycie u ginekologa. Takie krwawienie może być wynikiem nieprawidłowo dobranej dawki hormonów lub oznaką schorzeń układu rodnego. Dlatego uważam, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, warto udać się do lekarza celem badania i być może zmiany preparatu antykoncepcyjnego.

Co do dalszego stosowania tabletek, to po siedmiodniowej przerwie, ósmego dnia należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania, nawet jeżeli nadal obecne będzie krwawienie.

Pozdrawiam!