Krwawienie po pigułce "72 godziny po"

Witam! Byłam u ginekologa 21.01 (czwartek) po pigułke "72 godziny po". Dokładnie tydzień po jej zażyciu rozpoczęło się krwawienie, więc wzięłam pierwszą (zwykłą) tabletkę antykoncepcyjną, która została mi przepisana . Teraz zastanawiam się czy to krwawienie, które się pojawiło, było rzeczywiście właściwym okresem, czy po prostu skutkiem ubocznym zażycia pigułki "72 godziny po". W takim razie od kiedy mogę współżyć bez dodatkowych zabezpieczeń. (Dodam tylko, że mam bardzo nieregularne okresy i trudno mi powiedzieć, czy to krwawienie pojawiło się w terminie). Proszę o szybką odpowiedź!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli Pani nie jest w stanie zorientować się, czy obecne krwawienie to miesiączka (czasami bywa to trudne), czy też nie, to tym bardziej ja mogę mieć z tym problem. Rzeczywiście opisane krwawienie mogło być spowodowane pigułką "72 godziny po" (jest to częste działanie uboczne), a nie "prawdziwą miesiączką". Oznaczałoby to, że jeśli pierwszego dnia tego krwawienia rozpoczęła Pani stosowanie "zwykłych" tabletek antykoncepcyjnych, to nie ma pewności, że może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję...

Trudno powiedzieć, kiedy w takiej sytuacji w tym cyklu zażywania pigułek uzyskałaby Pani pełną skuteczność ochrony przed ciążą... Chyba najbezpieczniej jest uznać, że podczas zażywania tego opakowania, podczas 7-dniowej przerwy i nawet podczas siedmiu pierwszych dni zażywania pigułek z drugiego opakowania nie jest Pani zabezpieczona i należy stosować dodatkową formę antykoncepcji (np. prezerwatywa). Wiem, że to długo, ale chyba lepiej "spać spokojnie" i nie przejmować się możliwością "wpadki" (już i tak niedawno miała Pani stresującą sytuację...).

Pozdrawiam!