Krwawienie po przyjęciu tabletki po a możliwość ciąży

Witam, w czasie stosunku z dziewczyną pękła nam prezerwatywa. Pojechaliśmy do lekarza ginekologa, który po rozmowie i badaniu dziewczyny przepisał nam EllaOne. Cała sytuacja miała miejsce w poniedziałek, zgodnie z kalendarzykiem, dziewczyna miała dostać okres w piątek. Dziewczyna zażyła lek ok. 5 godz po odbytym stosunku (w dalszym ciągu poniedziałek). Na następny dzień (wtorek) dostała krwawienia. Objawy (ból, nastrój) były identyczne, jak przy każdym innym okresie. Trwał on jednak tylko 3 dni, po których przez następne 2 dni miały miejsce (nazwijmy to) plamienia. Moje pytania: 1. Czytałem, że EllaOne opóźnia jajeczkowanie. Czy nie było zatem wzięcie lęku na 4 dni przed planowanym okresem? 2. Czy to krwawienie było wywołanym przez tabletkę wcześniejszym okresem? Czytałem o jakichś innych plamieniach, które mogą mieć miejsce w trakcie ciąży, wydaje mi się to jednak niemożliwym (nie jestem specjalistą), żeby takie plamienie miało miejsce już na następny dzień po stosunku. Muszę więc powtórzyć słowa mojej dziewczyny, mówiącej mi - krwawienie było jak okres, ale trwało 3 dni + 2 dni plamień. 3. Kiedy najwcześniej możemy zrobić test ciążowy? Czytałem sporo, wiem że co najmniej 14 dni powinno być, ale najlepiej w pierwszy dzień planowanej miesiączki, która nie nadeszła. Do tego czasu jednak jeszcze blisko dwa tygodnie, a ja wychodzę z siebie. Czy gdybyśmy test zrobili jutro od samego rana, to tabletka mogłaby w jakiś sposób zmienić jego wynik (zarówno w jedną, jak i w drugą stronę)? Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź, w przeciwnym razie sam będę musiał szukać lekarza - kardiologa. M.

Witam! Krwawienie, które dostała Pana dziewczyna było spowodowane przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej. Działanie tych tabletek polega na niedopuszczeniu do przedostania się plemnika do komórki jajowej a jeśli doszło już do zapłodnienia, to uniemożliwieniu zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka w macicy. Jeśli tabletka jest wzięta przed owulacją to powoduje jej zatrzymanie. Krwawienie po przyjęciu tabletki jest najczęstszym działaniem niepożądanym. Z tego co zrozumiałem do planowego pierwszego dnia miesiączki brakowało 4 dni. Sugeruje to, iż prawdopodobnie tabletki wywołały miesiączkę. Tak jak Pan pisze nie jest możliwe, żeby krwawienia w przebiegu ciąży występowały kolejnego dnia po stosunku. Co do testu ciążowego najlepiej go zrobić 2 tygodnie po stosunku, ponieważ wtedy jest największe prawdopodobieństwo niezafałszowanego wyniku. Ale dla uspokojenia nerwów może Pan kupić test wcześniej. Hormony zawarte w pigułce nie powinny mieć wpływu na wynik testu. Proszę również pamiętać, że stosowanie tak dużych dawek hormonów nie powinno być często powtarzane ponieważ nie pozostaje obojętne dla zdrowia kobiety. Pozdrawiam