Kobieta , 30 lat

Witam! Na początku grudnia miałam dziwny okres, 2 dni plamienie, potem 4 dni przerwy, potem normalny okres, który trwał ok. 5 dni. W okresie okołoowulacyjnym miałam lekkie plamienia po stosunku (lekko różowe plamienie na papierze). Po 4 dniach od pierwszego plamienia miałam lekkie plamienie rano ciemnobrązowe zauważalne na papierze tylko raz. Nigdy wcześniej nie miałam takich dolegliwości. Nie brałam wcześniej żadnych lekarstw hormonalnych. Przez ok. 2 dni miałam też śluz płodny (przezroczysty i rozciągliwy). Przez rok brałam leki antyalergiczne Loratadyna od stycznia (1 tabletka raz dziennie), ale leku nie biorę od ok. 3 tygodni. Zaniepokojona tym faktem poszłam do lekarza i po USG powiedział mi, że mam mięśniaka 26 mm i że w tym cyklu owulacji nie było. Muszę też zrobić testy hormonalne.

Od ok. 2 miesięcy staramy się z mężem o dziecko i akurat teraz zaczęły się problemy. Lekarz przepisał mi Primolut N 3 razy dziennie po jednej tabletce przez 20 dni. Biorę ten lek już 8 dni i kochaliśmy się z mężem 2 razy z zabezpieczeniem, bo w ulotce jest napisane, że lek byłby niebezpieczny dla płodu. Po pierwszym stosunku nie było żadnych problemów, ale po drugim stosunku (szóstego dnia brania leku), zaraz po stosunku krwawiłam przez ok. 1 minutę, ale było to dość obfite krwawienie, ze skrzepem, krew była czerwona, a nie lekko różowa jak poprzednim razem. Muszę dodać, że był to mój 28 dzień cyklu, gdybym nie brała leku hormonalnego, właśnie tego dnia spodziewałabym się okresu. Wieczorem wzięłam też 1 tabletkę przeciwbólową Nurofen express liquid capsules. Przez ok. 2 dni przed tym nieoczekiwanym krwawieniem odczuwałam lekki ból w piersiach tak jak przed normalnym okresem i po tym krwawieniu ból minął. Od tej pory nie miałam żadnych krwawień lub plamień.

Mam pytanie, czy to nagłe i krótkie krwawienie mogło być skutkiem ubocznym brania leku hormonalnego Primolut N, czy moim mięśniakiem? Boję się, że po kolejnym stosunku sytuacja może się powtórzyć i jest to coś groźnego. Również martwi mnie mój brak owulacji w tym miesiącu. Proszę mi powiedzieć, czy i jak leczy sie cykle bezowulacyjne u 30-letnich kobiet. Czy fakt, że przestałam brać lek alergiczny mógł mieć jakiś wpływ na owulację i okres? Wizytę u lekarza mam dopiero za miesiąc, jak będę mieć wszystkie badania. Lek hormonalny został mi przepisany na uregulowanie okresu. Proszę mi powiedzieć, czy po tej kuracji hormonalnej jest szansa, że moja owulacja wróci do normy. Lekarz nic mi nie wytłumaczył! Bardzo się tym wszystkim martwię, bo akurat w momencie, kiedy zaczęliśmy starać się o dziecko, zaczęły się problemy (mięśniak, krwawienie i brak owulacji). Czy mam szansę zajść w ciążę? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!
Opisywane plamienia najczęściej występują w trakcie lub tuż po stosunku. Na tej podstawie należy wysunąć podejrzenie krwawień kontaktowych. W swoim zapytaniu pisze Pani, iż miała wykonywane badanie USG. Czy wykonała Pani jednak badania ginekologicznie? Wskazane byłoby wykluczenie nadżerki oraz endometriozy, jako najczęstszych przyczyn plamień kontaktowych. Wykryty mięśniak nie jest związany z przyjmowanymi lekami alergicznymi. Mięśniaki są stosunkowo często rozpoznawanymi zmianami u młodych kobiet (około 30 roku życia). W obecnej sytuacji wskazana jest diagnostyka hormonalna, na którą jest już Pani umówiona. Wyniki badań udzielą ostatecznej odpowiedzi na Pani pytania, związane z cyklami bezowulacyjnymi. Po ustaleniu przyczyny dolegliwości możliwe będzie rozpoczęcie leczenia przyczynowego. Przyjmowany obecnie przez Panią lek może powodować plamienia śródcykliczne.
Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Nadżerka szyjki macicy – Jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości kobiecych. Nadżerka szyjki macicy to zmiana chorobowa, która pojawia się w części pochwowej szyjki macicy. Lekarze podają, że choruje na nią już jedna na cztery kobiet. Nadżerka nie wpływa znacząco na życie kobiety, jednak może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, dlatego nie można jej bagatelizować.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach