Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 3 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Krwawienie śródcykliczne przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych - dlaczego?

Witam serdecznie! Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym krwawienia śródcyklicznego. Od 3 miesięcy stosuję plastry antykoncepcyjne (aktualnie mam przyklejony 2 plaster z trzeciego opakowania). Podczas stosowania pierwszego opakowania miałam niewielkie plamienia, które po kilku dniach ustąpiły. Gdy stosowałam drugie opakowanie plastrów nie miałam skutków ubocznych ani plamień, ani krwawień. Teraz mam przyklejony 2 plaster z trzeciego opakowania (dokładnie jest to 6 dzień) i niestety dzisiaj dostałam krwawienia. Jest to dosyć obfite krwawienie, tak jak miesiączka (w każdym razie nie plamienie). Plastry stosuję prawidłowo, nigdy nie ominęłam plastra. Dodam, że 2 lata temu stosowałam tabletki antykoncepcyjne i miałam taki sam problem - przez ok. pierwsze dwa miesiące wszystko było dobrze, a później ok. 14 dnia "cyklu"pojawiało się krwawienie tak, że co 2 tyg. miałam krwawienie. Czym to jest spowodowane, czy może dla mnie plastry mają za mało hormonów? Nie wiem co o tym myśleć, bardzo proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam!

Wydaje mi się, że problem nie jest spowodowany zbyt niską dawką hormonów. Plastry dostarczają hormony bezpośrednio do krwiobiegu, z pominięciem żyły wrotnej, a co za tym idzie "wizyty" w wątrobie zaraz po wchłonięciu z jelit, jak to ma miejsce przy tabletkach antykoncepcyjnych. W efekcie cała dawka hormonów oddziałuje na organizm. Ocenia się, że plastry dostarczają efektywnie tyle samo lub więcej estrogenów, co tabletki zawierające 35 mikrogramy tego hormonu, a więc najmocniejsze na rynku. Jeżeli miała Pani podobne krwawienia z przełamania przy stosowaniu tabletek, to tym bardziej wynika z tego, że przyczyną są raczej Pani indywidualne uwarunkowania niż metoda dostarczania hormonów do organizmu. Myślę, że może Pani poczekać jeszcze kilka cykli, w nadziei, że sytuacja się ustabilizuje. Jeżeli tak się nie stanie to można rozważyć zmianę metody antykoncepcyjnej.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety