Krwawienie w 6. tygodniu ciąży - czy to coś poważnego?

Witam, jestem w 6. tygodniu ciąży, wczoraj zaczęłam mieć bardzo delikatny ciemny upław, pojechałam do lekarza, powiedział, że zarodki - bo to ciąża bliźniacza - rozwijają się w porządku. Mam wypoczywać. Bardzo się martwię. To zaledwie 6 tygodni, a bardzo zależy mi na dziecku. Jednakowoż powiedział też, że w tym okresie wszystko się może zdarzyć. Ile dni może trwać takie krwawienie? Czy mam tak bardzo się martwić?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Krwawienia w trakcie ciąży nie zawsze oznaczają zagrożenie.

W Pani przypadku najważniejsze jest, iż została Pani przebadana i wykluczone zostało bezpośrednie zagrożenie dla ciąży. Nie powinna się Pan martwić na zapas.

W pierwszym trymestrze krwawienie może wystąpić, gdyż dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy, co może powodować małe krwawienia, które często nie są groźne dla matki i płodu. Wysoki poziom estrogenów, zmiany hormonalne, zbyt aktywny tryb życia i przemęczenie też mogą je powodować.

Pierwszy trymestr ciąży jest szczególny, dlatego ważne jest, by stosowała się Pani do zaleceń lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam!