Krwawienie w szóstym tygodniu ciąży

8.11.2011, będąc w 6 tygodniu ciąży, zaczęłam krwawić. 10.11.11 wykonałam usg dopochwowe, w którym opisano zapadnięty pęcherzyk ciążowy w jamie macicy. Ponadto lekarz wspomniał, że niewykluczona jest ciąża pozamaciczna. Zalecił obserwację i kontrolne usg. Nie rozumiem dlaczego wysunięto podejrzenie ciąży pozamacicznej, skoro uwidoczniono pęcherzyk w jamie macicy. Na pytanie o profilaktykę konfliktu serologicznego otrzymałam odpowiedź, że otrzymam zastrzyk po dokonaniu poronienia lub po łyżeczkowaniu jamy macicy. Przez 6 dni krwawiłam, od 4 dni już nie, pozostał okresowy, słaby ból w prawym dole biodrowym. Czekam na kontrolne usg. Obawiam się, że poronienie dokonało się i minął już czas na podanie immunoglobuliny. Nie widziałam jednak nic oprócz krwi i skrzepów, żadnej tkanki w wydalanej wydzielinie. Jeżeli pęcherzyk ciążowy nie wydalił się, to czy konieczne jest łyżeczkowanie? Chciałabym tego uniknąć.

Czy istnieją inne metody oczyszczania jamy macicy? Słyszałam o użyciu próżniociągu w krajach zachodnich, mam blisko do Niemiec, czy jest to metoda bezpieczniejsza? A może farmakologia coś pomoże? Ile dni można jeszcze czekać, już nie krwawię. Chciałabym dowiedzieć się także, czy immunoglobulina anty-D jest refundowana - lekarz wspomniał, że w przypadku poronienia w domu muszę kupić ją sama, jeśli konieczne byłoby łyżeczkowanie, wówczas otrzymam ją w szpitalu.

Witam serdecznie!

Bez możliwości przeprowadzenia badania ginekologicznego oraz badania transwaginalnego USG niemożliwe jest ustalenie, czy doszło do poronienia czy też krwawienia mają podłoże hormonalne. Zapadający się pęcherzyk oczywiście sugeruje poronienie, ale nie jest to obraz (tym bardziej wykonany przez innego specjalistę) ostatecznie wykluczający dalszy rozwój ciąży.

W obecnej sytuacji, tak jak wspomniał Pani lekarz zalecane jest postępowanie wyczekujące. W przeciągu 7-14 dni powinna Pani wykonać badanie kontrolne. Jeżeli krwawienie utrzymywało się przez kilka dni wskazane było wcześniejsze wykonanie badania. Tak jak wspomniałam wyżej, trudno bez badania USG ustalić, czy doszło do poronienia. Immunoglobulinę podaje się rutynowo w każdym szpitalu. Nie spotkałam się z sytuacją, by pacjentka płaciła za nią sama. Po poronieniu konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania ginekologicznego, w tym badania obrazowego. Uwidocznienie resztek jest wskazaniem do leczenia zabiegowego (łyżeczkowanie) lub farmakologicznego (podanie środków farmakologicznych wywołujących skurcze macicy). W większości ośrodków w Polsce nadal preferowany jest pierwszy sposób leczenia, choć przybywa miejsc, w których podawane są leki. Czas na podanie immunoglobuliny wynosi 72h.

Nie wiem, na jakiej podstawie lekarz wysunął podejrzenie ciąży pozamacicznej. Teoretycznie możliwe jest jednoczesne zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy oraz w miejscu nietypowym (mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą), ale jest to sytuacja stosunkowo rzadka. Wszystkie pytania powinna Pani zadać swojemu lekarzowi prowadzącemu, który najdokładniej odpowie na Pani pytania.
Pozdrawiam