Krwawienie w trakcie i po stosunku

Witam. Od czterech lat mam ten sam problem, krwawię po prawie każdym stosunku. Raz bardzo mocno i krew jest żywo czerwona raz skąpo i krew jest brązowa. Nadżerkę miałam najpierw zamrożoną potem wypaloną, cytologie mam robioną co pół roku i wychodzi prawidłowo, usg również wyszło prawidłowo, więc co to może być ???

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najczęściej krwawienie kontaktowe występujące w trakcie i po stosunku spowodowane jest nadżerką lub polipem szyjki macicy. Pisze Pani, że miała nadżerkę wypaloną i wymrażaną, może w nieskutecznym jej leczeniu tkwi problem?

Na pewno przed leczeniem i w trakcie gojenia się ran po leczeniu, krwawienia mogły być wynikiem nadżerki. Inna możliwa przyczyna krwawień to endometrioza lub mięśniaki macicy. O ile mięśniaki można zobrazować przy pomocy USG, to endometrioza jest możliwa do pewnej diagnozy właściwie jedynie podczas laparoskopii. Diagnozowanie przyczyn krwawienia powinno polegać na wykluczaniu po kolei wskazanych wyżej możliwych przyczyn.

Pozdrawiam serdecznie!