Krwawienie w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Jestem w trakcie przyjmowania 3 opakowania tabletek antykoncepcyjnych Koncept. Dotychczas tolerowałam go dobrze, w czasie 7 przerw zawsze pojawiało się krwawienie. Wcześniej nie zażywałam tabletek antykoncepcyjnych. Przy 9 tabletce byłam na wizycie u ginekologa, który zauważył pęcherzyk i zapytał, czy regularnie stosowałam tabletki, na moje potwierdzenie stwierdził, że musi być to pęcherzyk czynnościowy. Zmienił mi tabletki na Di****. Ale tymczasem, kiedy zostało mi 6 tabletek do końca blistra (tabletek Ko******* ) zaczęłam krwawić i krwawię nadal. Nie zapomniałam tabletki, brałam co do minuty, nie zwymiotowałam, nie miałam biegunki, nie piję alkoholu, nie palę papierosów. Nie zażywałam żadnych leków ani preparatów ziołowych z dziurawcem. Stosuję dodatkową antykoncepcję w postaci prezerwatywy. Kupowana zawsze w aptece. Po każdym stosunku została sprawdzona, każdorazowo była cała. Czym jest spowodowane krwawienie? Jak mam postępować? Po 7 dniach przerwy po K****** zacząć przyjmować D******?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie może być spowodowane tym, że ilość estrogenu w przyjmowanych obecnie tabletkach jest dla Pani zbyt mała. Szansa, że pęcherzyk w jajniku oznacza, że nastąpi owulacja, jest jednak niewielka, ponieważ do tego trzeba zwykle jeszcze niższego stężenia estrogenów, znacznie niższego niż ten, który powoduje u Pani krwawienie. Zmiana preparatu na taki, który zawiera więcej estrogenu, powinna pomóc, jeśli chodzi o krwawienia śródcykliczne. Może Pani rozpocząć przyjmowanie nowych tabletek w zwykłym trybie, czyli po 7-dniowej przerwie. Obecnym krwawieniem nie musi się Pani przejmować, choć pewnie powoduje ono pewien dyskomfort. Jeśli chce Pani uniknąć kolejnego krwawienia w przerwie, może Pani alternatywnie rozpocząć przyjmowanie nowych tabletek już kolejnego dnia po zakończeniu obecnego.

Pozdrawiam serdecznie!