Krwawienie w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Kończę obecnie brać pierwsze opakowanie tabletek. Wcześniej brałam je ok. 2,5 roku i wszystko było w porządku. Przy tym opakowaniu pierwszą tabletkę wzięłam w pierwszym dniu okresu (tj 24.04.2010) (tabletkę wzięłam ok. godziny 21. Dodam, że ok. godziny 4.00 -25.04.2010- kochałam się z chłopakiem). Tabletki brałam o regularnej porze. Dnia 7.05.2010 wymiotowałam i miałam biegunkę (grypa jelitowa). Tabletkę przyjęłam normalnie, około godziny 20.30. dwa dni przed wymiotami zaczęłam mieć małe plamienia. Od 10.05.2010 wydaje mi się jakbym dostała krwawienie z ostawienia, a przecież jeszcze nie skończyłam opakowania. Czy to jest normalne? Czy mam teraz normalnie zrobić 7-dniową przerwę, czy może od razu zacząć nowe opakowanie? I czy skuteczność tabletek jest zachowana, czy potrzebuję dodatkowego zabezpieczenia? Dodam, że dzwoniłam do mojej ginekolog. Pani dr powiedziała mi, że przy pierwszym opakowaniu może tak być, ponieważ organizm musi się przyzwyczaić. Nadal jednak się martwię. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Zgadzam się z opinią Pani lekarza. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej przez pierwsze 3-4 miesiące mogą występować plamienia. Nie jest to niż niepokojącego - powinno samo ustąpić z czasem. Jeśli nie ustąpi, należy się zgłosić do lekarza - najprawdopodobniej zmieni preparat na inny, zawierający większą dawkę hormonów.
Wymioty mogą obniżyć skuteczność pigułki, jeśli wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny po jej zażyciu. Biegunka może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, jeśli jest ciężka. Jeśli tak było w Pani sytuacji, należy postępować tak, jakby tabletka została pominięta - proszę poszukać zalecanego postępowania w ulotce swoich tabletek.
Pozdrawiam!