Krwawienie z dziąseł i jamy nosowej - co oznaczają te dolegliwości?

Witam, mam takie pytanie: ponieważ bardzo często podczas mycia zębów moje dziąsła krwawią, czy to może być spowodowane tym, iż dawno nie byłam u dentysty i może pojawiło się tam zapalenie oraz inne bakterie? Natomiast z przegrody nosowej również często leci krew, ale nie bardzo obfita – czy to może być spowodowane brakiem witamin? Dodam, że jadam mało owoców i warzyw w postaci sałatek itp.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Krwawienie z dziąseł może mieć tak banalne powody, jak źle dobrana szczoteczka do zębów, albo też tak poważne, jak choroby wątroby czy zaburzenia krzepliwości krwi. Dziąsła są bardziej podatne na krwawienie, gdy naczynia krwionośne są w złym stanie. Aby do tego doszło wystarczy dieta uboga w niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Kluczową dla stanu dziąseł i naczyń krwionośnych jest witamina C oraz wapń. Najlepiej oczywiście wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w te składniki, ale można stosować również suplementację. Inną przyczyną krwawienia mogą być choroby, takie jak: zapalenie dziąseł czy parodontoza. Te możemy podejrzewać szczególnie wtedy, gdy dziąsła są opuchnięte, nadwrażliwe albo linia dziąseł cofa się w stosunku do korony zębów. Wskazana jest wtedy wizyta u stomatologa. Aby zatroszczyć się o swoje dziąsła należy więc regularnie myć zęby dobrze dobraną szczoteczką, zapewnić sobie dietę bogatą w witaminę C i wapń oraz regularnie kontrolować stan zdrowia zębów u stomatologa. Znaczenie współistnienia krwawienia z jamy nosowej jest trudne do oceny. Może to wskazywać na sugerowane braki dietetyczne albo na ogólnoustrojowe obniżenie krzepliwości krwi. Jego oceny podjąć się można jednak jedynie na podstawie badań laboratoryjnych. Krwawienie z nosa może wynikać również z suchego powietrza, zapalenia błony śluzowej nosa czy nadciśnienia. Aby wykluczyć poważne podłoże istniejących problemów proszę skonsultować się z lekarzem.

Najpierw nalezałoby pójść do stomatologa sprawdzić stan przyzębia. Najczestrzą przyczyną krwawienia dziąseł podczas szczotkowania jest zalegający kamień i płytka nazebna powodujące stan zapalny dziąseł. W przypadku wykluczeniu takiej przyczyny lekarz na pewno zaleci dalsze postepowanie.
Natomiast krwawienie z nosa to sprawa dla laryngologa.

Przyczyną krwawienia są złogi kamienia nad i poddziąsłowego. Odpowiednie zabiegi higienizacyjne w gabinecie oraz leczenie metodą Vector powinny rozwiązać problem. Niezbędna jest konsultacja w gabinecie.