Krwawiłam podczas stosunku i nie mam miesiączki - co mi dolega?

Opóźnia mi się okres już o dwa tygodnie, wcześniej też miewałam opóźnienia, nie wiem, czym spowodowane. Mam chłopaka od 2 lat i ostatnio mieliśmy swój pierwszy raz, podczas stosunku zaczęłam krwawić i krwawiłam przez jakiś czas i teraz nie mam okresu.

Czym to może być spowodowane? Stosunek nie trwał długo przez przerwanie wywołane krwawieniem. Czekam na szybką odpowiedź. Jestem za granicą i ciężko o wizytę lekarską.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, czy był to Pani pierwszy raz, czy pierwszy raz z tym partnerem. Jeżeli chodzi o pierwszy raz, wystąpienie krwawienia jest sytuacją zupełnie normalną, gdyż dochodzi do perforacji błony dziewiczej. Natomiast gdy krwawienie wystąpiło podczas stosunku, jest to sytuacja, która wymaga wizyty u ginekologa. Krwawienie podczas stosunku może być oznaką nieprawidłowości, których nie wolno lekceważyć i trzeba je jak najszybciej wyjaśnić.
Jeżeli miesiączka się opóźnia, to przede wszystkim należy wykluczyć ciążę, dlatego warto wykonać test ciążowy. W przypadku nieregularnych cykli, jeżeli sytuacja się nie zmieni, warto przeprowadzić w tym kierunku diagnostykę. Jest wiele przyczyn tego stanu, takich jak nieprawidłowy poziom hormonów, choroby tarczycy i inne. Stres i przemęczenie też nie są bez znaczenia.
Pozdrawiam!