Krwiak podczaszkowy a Choroba Parkinsona

Witam. Czy choroba Parkinson i Alzheimer może powstań na skutek krwiaka podczaszkowego spowodowanego uderzeniem w głowe? Moja mama była przez swojego partnera często bita, niedawno trafiła do szpitala z krwiakiem, lekarz który ją operował powiedział że krwiak powstał na skutek uderzenia w głowę. Krwiak został usunięty. Po rehabilitacji (wyjściu z ośrodka rehabilitacyjnego) dowiedziałam się że musi zażywać leki na Parkinsona i Alzheimera. Zastanawiam się czy te dwie choroby może 'podczepić' pod t

Piotr Jurczyk

Witam. Zarówno choroba Alzheimera, jak i choroba Parkinsona należą do grupy chorób zwyrodnieniowych, co oznacza, że w komórkach nerwowych zachodzą zmiany widoczne np. pod mikroskopem, które prowadzą do obumierania komórek. Są to procesy przewlekłe, mające wiele przyczyn, i rozwijające się stosunkowo długo. Mało prawdopodobne, żeby były spowodowane krwiakiem (nie pisze Pani, gdzie był zlokalizowany), ale powtarzalnymi urazami już tak (dowodem na to może być duża częstość ww. chorób u bokserów). Pisze Pani o "lekach na Parkinsona i Alzheimera" - trzeba również pamiętać że leki stosowane w neurologii działają wielokierunkowo i przyjmowanie leków "na coś" nie musi oznaczać rozpoznania tej choroby. Pozdrawiam.