Krwiak podkosmówkowy w I trymestrze ciąży

Witam! Jestem w 12 t.c., w którym po brązowym plamieniu zgłosiłam się natychmiast do lekarza. Wykryto u mnie niezbyt dużego krwiaka i zalecono bezwzględne leżenie w łóżku. Z leków - luteina 2x2, No-spa 3x1 i magnez. Po dwóch dniach leżenia (wstawanie tylko do toalety) dalej pojawiają się nieznaczne brązowe plamienia. Czy jest to normalny objaw? Czy oznacza to wchłanianie się, czy opróżnianie krwiaka? Jak długo mogą trwać takie plamienia? I czy oprócz No-spy można jeszcze coś robić, żeby nie wywoływać skurczy macicy? Jakie są szanse na pozbycie się takiego krwiaka w 12 t.c.?

Witaminy w ciąży

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o krwiaki podkosmówkowe wykrywane w I trymestrze ciąży to bardzo często zanikają one samoistnie do 20 tygodnia ciąży i nie mają żadnego wpływu na jej dalszy przebieg. Tak więc zwłaszcza jeśli są one niewielkich rozmiarów (tak jak u Pani), mają szansę na samoistne wchłonięcie się. W leczeniu plamienia czy krwawienia przy obecności takiego krwiaka stosuje się dokładnie takie leki, jakie Pani zalecono oraz leżenie i unikanie aktywności fizycznej. Nic więcej nie da się zrobić. Nie da się też niestety przewidzieć, kiedy to plamienie ustanie i kiedy dokładnie krwiak się wchłonie. Trzeba po prostu cierpliwie czekać stosując się do zaleceń lekarzy. Pozdrawiam!