Krwiak w 10 tygodniu ciąży

Dobry wieczór, jestem w 10 tyg. ciąży, 2 tyg. temu miałam krwotok, po badaniu okazało się, że mam krwiaka. Do tej pory mam brunatne plamienia. Jak długo się one utrzymują, czy to normalne? Dziękuję za odp. pozdrawiam. P.S. Za 2 tyg. czeka mnie 5 godzinna podróż samochodem. Martwię się czy nie zaszkodzi Maluszkowi?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli krwiak nie zacznie się resorbować a krwawienie utrzyma się, to stan ten to grozi odklejeniem się jaja płodowego i poronieniem. Jeśli natomiast krwawienie, które spowodowało utworzenie się krwiaka ustanie, powinien on ulec organizacji poprzez tkankę łączną i nie powinien stanowić zagrożenia dla Pani ani ciąży. Nie ma on na pewno wpływu na wystąpienie wad wrodzonych u dziecka, gdyż wynikają one ze zmian materiału genetycznego.. Możliwe jest natomiast ponowne wystąpienie krwawienia do tego obszaru, wiążące się z ryzykiem poronienia( przed 22 tyg.ciąży) lub porodu przedwczesnego( po 22 tyg. ciąży) z zagrożeniem w postaci przedwczenego oddzielenia się łożyska. Stan taki stanowiłby duże ryzyko dla Pani i dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, by ściśle przestrzegała Pani zaleceń lekarza prowadzącego odnośnie leczenia i badań kontrolnych oraz prowadziła oszczędny tryb życia.