Krwiaki podkosmówkowe w ciąży

Witam, pomim że pytania o krwiaki w macicy już się pojawiały, ja wciąż nie mogę znaleźć odpowiedzi. W 7 tygodniu ciąży trafiłam do szpitala wskutek krwawienia, diagnoza - duży krwiak. W tamtym czasie krwiak był trzykrotnie większy od pęcherza płodowego. Przepisano mi Douphaston, No-Spę i leżenie. Minęło 7 tygodni, leżę, biorę leki i przy każdym USG, które wykonywane miałam w tym czasie niemal co tydzień, krwiak wcale się nie zmniejszał, obecnie ma wymiary 10x10 cm, płód zaś jest wielkości 7cm. Moje pytanie brzmi: co może być przyczyna tego stanu i czy w ogóle jest szansa, że donoszę tę ciążę? Powoli zaczynam tracić nadzieję, nie dość, że krwiak jest duży, to nawet nie zaczął się wchłaniać. Czy zatem możliwe jest, że jeśli dziecko będzie większe, krwiak przestanie stanowić dla niego zagrożenie?

Lek. Magdalena Pikul

Witam, krwiaki podkosmówkowe występują u wielu kobiet ciężarnych. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca znana i istnieją różne teorie na ten temat, między innymi dotyczące nieprawidłowości w zagnieżdżeniu się zarodka. Niewielkie krwiaki zwykle nie stanowią zagrożenia, większość wchłania się do 20 tygodnia ciąży. Duże krwiaki, które nie uległy wchłonięciu z pewnością wiążą się z większym ryzykiem poronienia i powikłań w późniejszej ciąży, i niestety są zagrożeniem przez całą ciążę. Jednak u wielu kobiet leżenie oraz podawane leki przynoszą efekt i udaje im się donosić ciąże i urodzić zdrowe dzieci. Tak więc proszę ściśle stosować się do zaleceń i mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam serdecznie