Krwiawienie po poronieniu - czy to może być ciąża?

Witam. Jestem szósty tydzień po poronieniu. Po miesiącu krwawię znowu, niestety to nie miesiączka. Mam tak przez dwa dni, przerwa tygodniowa i znowu. W międzyczasie występują u mnie plamienia. Wczoraj zrobiłam test, wyszedł pozytywnie. Brzuch mam duży i ból jakby przed okresem. Czy możliwe, że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pozytywny wynik testu ciążowego może świadczyć o nowym kolejnym zapłodnieniu. Pierwsza owulacja po poronieniu występuje zwykle około 2-4 tygodnie po zakończeniu krwawienia. Po kolejnych 14 dniach pojawia się zwykle pierwsza miesiączka. Zapłodnienie tuż po poronieniu jak widać jest teoretycznie możliwe, ale zdarza się to wyjątkowo rzadko.

Możliwe jest jednak stałe utrzymywanie się hormonu ciążowego (betaHCG) po poprzedniej ciąży. Mimo powyższych przypuszczeń konieczne jest wykluczenie ciażowej choroby trofoblastycznej, która cechuje się podwyższonym poziomem hormonu we krwi.

W związku z brakiem jednoznacznego rozpoznania wskazana jest wizyta u ginekologa, który będzie miał możliwość zbadania Pani i wykonania badania USG. Przed wizytą kontrolną wskazane byłoby oznaczenie poziomu betaHCG we krwi.

Pozdrawiam.