Krwiomocz po zabiegu radioterapii na raka prostaty - czy to zły objaw?

Witam! Jestem 27 miesięcy po zabiegu radioterapii na raka prostaty. Od 3 miesięcy pojawia się w moczu krew. Do tej pory były to cechy śladowe, a w ostatnich dniach pojawiła się prawie krew. Po oddaniu moczu taka sytuacja powtarza się jeszcze raz albo też już więcej się nie pojawia przez długi czas. Miałem robione PSA dwukrotnie. Pierwsze - 0,81, drugie - 0,62. Jestem przed 3 badaniem. Po zabiegu wynik wynosił 0,51. Miałem również badanie USG prostaty, pęcherza, scyntygrafię kości - niby wszystko w porządku. Chciałbym wiedzieć, czy dzieje się coś niedobrego? Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie wspomniał Pan, czy ostatnie badania były robione po pojawieniu się krwi w moczu, czy też wcześniej.
Mimo tego krwiomocz wymaga pilnej diagnostyki. Przyczyna może jest błaha i nie powodująca żadnych konsekwencji, ale może też wynikać ze schorzeń wymagających interwencji lekarskiej.

Warto wziąć pod uwagę występowanie innych objawów, które pomagają w ustaleniu właściwego rozpoznania: gorączka, ból i zwiększona częstość oddawania moczu mogą towarzyszyć mu w przypadku zmian zapalnych nerek lub dróg moczowych, ostry ból w okolicy lędźwiowej może być wywołany kolką nerkową spowodowaną kamieniem w moczowodzie, bezbólowy krwiomocz jest najbardziej niepokojący, często towarzyszy nowotworom układu moczowego. Krwiomocz może być także powikłaniem radioterapii, ale zwykle występuje wcześniej niż u Pana.

Krwiomoczu o jakimkolwiek czasie trwania lub nasileniu nie wolno ignorować, dlatego też jeżeli jeszcze nie zgłaszał się Pan z tym objawem do urologa prowadzącego, należy to zrobić i w zależności od jego zaleceń kontynuować diagnostykę.

Pozdrawiam serdecznie!