Krwotok węwnątrzczaszkowy a śpiączka

Witam, mam do Państwa pytanie. Przyjaciółka jest chora na SM. W dniu wczorajszym prawdopodobnie miała nawrót choroby, wcześniej było prawie wszystko ok, prawie codziennie skarżyła się na ból głowy, bagatelizowała to. Brała tylko tabletki na ból głowy. Od wczoraj wieczorem jest w szpitalu na neurologii, jest w śpiączce. Podobno miała krwiaka, który pękł i dlatego zapadła w śpiączkę, nie tę farmakologiczną. Chciałem wiedzieć, jakie mogą być skutki takiego krwiaka, który pękł albo się wylał. Czy to nie jest udar mózgu? Czy to jest przez SM i jakie są tego skutki? Czy Ona z tego wyjdzie, obudzi się ze śpiączki? Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie dziękuję. PS. Jeśli to ważne, od kilku miesięcy chodziła na fitness i jogę, wcześniej na kursy tańca.

Witam!

Stwardnienie rozsiane jest chorobą demielinizacyjną przebiegającą zazwyczaj pod postacią rzutów (zaostrzeń) i remisji (okresów złagodzenia). W opisanej sytuacji wydaje się, że przyczyną poważnego stanu Pańskiej przyjaciółki i jej hospitalizacji nie był rzut choroby, ale krwotok wewnątrzczaszkowy, który doprowadził do powstania krwiaka. Przy czym opisana przyczyna nie ma związku z SM. Mówiąc szczegółowo, nie jest to udar mózgu, gdyż inny jest mechanizm i istota udaru mózgu.
Obecna sytuacja Pańskiej przyjaciółki jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, a rokowanie jest poważne. Jednakże, jeśli trafiła na oddział neurologiczny szybko, a krwiak nie jest rozległy, to istnieje szansa powrotu do zdrowia. Należy wiedzieć, że zarówno krwawienie podpajęczynówkowe, jak i śródmózgowe może prowadzić do wielu powikłań, stąd bardzo ważna jest długa hospitalizacja. Do najważniejszych powikłań należy powtórne krwawienie czy obrzęk mózgu (stanowią bardzo duże zagrożenie dla życia), do innych powikłań można zaliczyć, m.in. tzw. objawy ogniskowe spowodowane uciskiem krwiaka na poszczególne struktury mózgu, co może doprowadzić do niedowładów kończyn czy zaburzeń mowy.
Niestety informacje podane przez Pana nie są zbyt szczegółowe w związku z tym nie mogę udzielić bardziej precyzyjnej odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie!