Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Krytykowanie ze strony mamy

Zawsze odnosze wrazenie ze moja mama mnie krytykuje. Zapomnialam o jej imieninach i jak rozmawialam dzien pozniej przez telefon zaczela pokazywac kwiaty od innych. Zrobilo mi sie glopio i wyslalam kwiaty dzien pozniej. Kiedy dostala kwiaty zadzwonila i powiedziala ze bukiecik jest malutki i pewnie kosztowal 8 zl. Jak powiedzialam ze kosztuje 80 zl to sie zdziwila. Po tej rozmowie poczulam niesmak i rozzalenie jak zawsza. Co mam robic zeby nie czuc sie tak zle po kazdej rozmowie z moja mama.
KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
62 poziom zaufania

Witam, taka postawa mamy zapewne jest bolesna i krzywdząca dla Pani. Matka krytykująca córkę, np. podważająca jej atrakcyjność fizyczną może to robić nieświadomie i racjonalizować swoje zachowanie, twierdząc, że mówi córce krytyczne uwagi dla jej dobra. Tak jak napisała Pani we wstępie tej wypowiedzi "odnoszę wrażenie", ciekawe na ile Pani w taki sposób interpretuje i nadaje znaczenie tej sytuacji? Pomoc może Pani uzyskać rozpoczynając psychoterapię, gdzie będzie miała Pani możliwość przyjrzeć się relacji z mamą oraz nauczyć reagowania na nieuzasadnioną krytykę. Pozdrawiam serdecznie Monika Prus

0

Dzień dobry, zachęcam panią do podjęcia terapii, pani mama jest jaka jest i prawdopodobnie się nie zmieni. warto się przyjrzeć czy rzeczywiście mama wysyła tego typu komunikaty, czy może pani w taki sposób je interpretuje. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0

Proponuję udać się na spotkanie z psychologiem, gdzie omówi Pani problem - m.in. z jakie powodu zależy Pani na aprobacie ze strony matki, jak może się Pani zdystansować do sytuacji, w jaki sposób się zachowywać asertywnie w sytuacji krytyki. Proszę pamiętać również o sobie - nie może gnać Pani za każdą zachcianką i krytyką ze strony matki tak, by ją "uszczęśliwić". Matka jest zapewne osobą ważną w Pani życiu, stąd sprzeciwienie się nieuzasadnionej krytyce może być trudne - jednakże bez wyraźnego postawienia granic waszej relacji, otwartego określenia uczuć jakie wzbudza w Pani ciągła krytyka i szczerego przeciwstawienia się jej będzie Pani niejako w błędnym kole. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety