Krzyki i wyzwiska siostry i szwagra do dziecka

Moja siostra wyżywa się na dziecku,ciągle krzyczy, wyzywa od jąkałów,mówi że jest głupia,że wariatka,że nei chce takiego dziecka albo zamknij ryja do cholery bo nie mogę Cię już słuchać.Szwagier krzyczy albo ciągle stawia do kąta.Nie pozwalają dziecku przyjść do nas żeby się z nami pobyła bo jak uważają nie chcą z naszej strony żadnej pomocy.Nic kompletnie nie robią w domu,szwagier nei pobawi się z Córką tylko do kąta albo jak była mniejsza straszył potworami

Teoretycznie może Pani zgłosić swoje wątpliwości co do opieki rodzicielskiej do MOPSu. To może jednak sprawić, że straci Pani kontakt z rodziną i siostrzenicą, a niekoniecznie znacząco poprawi jej los.
Może Pani próbować rozmawiać z siostrą, np. wyrazić troskę o to, że trudno jej wykonywać rodzicielskie obowiązki. Może namawiać/zachęcać ją do poszukania pomocy dla córki - skoro ma do niej ... "zastrzeżenia", być może byłaby skłonna zaprowadzić dziecko do psychologa. To byłby jakikolwiek punkt zaczepienia, szansa że rodzice zreflektują się co do swojego wpływu na zachowania i funkcjonowanie dziewczynki.
Najmniejszym nakładem, ale też nie bez znaczenia, może Pani być dla siostrzenicy "światełkiem w tunelu", wykorzystywać choćby minimalne sytuacje, by wesprzeć ją i dać jakieś pozytywne informacje i odczucia na jej temat. Czasem tak "niewiele" pomaga dziecku przetrwać trudny czas zależności od rodziny, by potem samej poszukać pomocy i nauczyć się walczyć o swoje prawa.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza