Krzywy wzrost ósemki w dziąśle

Dolny ząb, ósemka, próbuje przebić się u mnie przez dziąsło już od kilku lat. Jako, że ciągle nie może wyjść "na zewnątrz", postanowiłam zrobić rtg tego zęba, żeby zobaczyć, czy rośnie prosto. Z tego, co sama zobaczyłam, jego korzeń i dolna część naciska nieco na siódemkę. Czy to oznacza, że trzeba będzie wyrwać tę ósemkę? Na dole mam wyrwanego jednego zęba, więc ósemka miałaby miejsce, aby wyrosnąć. Niepokoi mnie jednak to, że nie rośnie całkiem prosto, tylko od dołu jakby zachodzi na siódemkę.

Jeśli ósemka nie rośnie prosto i klinuje się o siódemkę, małe są szanse że urośnie całkowicie do pełnego łuku. Szczególnie, że proces ten trwa jak to Pani napisała już kilka lat. Częściowo wyrznięty ząb na pewno nie jest łatwy do oczyszczania i jest miejscem kumulacji płytki nazębnej, co w przyszłości spowoduje rozwój próchnicy, zwłaszcza na powierzchni stycznej zarówno siódemki jak i ósemki. Powinna Pani usunąć ósemkę aby w przyszłości uniknąć problemów.

Witam. Najlepiej byłoby pokazać zdjęcie dentyście, który oceniłby czy ósemka ma szanse się przebić. Jeśli jest w pozycji " leżącej " i uciska na korzeń siódemki powodując jakieś dolegliwości trzeba by ją było usunąć, chociaż szkoda z uwagi na brakujący ząb. Może należałoby skonsultować z ortodontą czy jest jakaś szansa żeby ją wyprostować. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Witam
Nieprawidłowo ustawiony zawiązek ósemki wyrzynający się w kierunku siódemki i uciskający na nią prawdopodobnie nie ma szansy na prawidłowe wyrznięcie. Jest to bardzo prawdopodobne, że owa ósemka kwalifikuje się do ekstrakcji. W celu jednoznacznej diagnozy należy jednak przeanalizować zdjęcie pantomograficzne.

Pozdrawiam
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

No właściwie to całkiem nieźle poradziła sobie Pani z interpretacją zdjęcia ,jeżeli 8 ma nieprawidłowy tor wyżynania to miejsce w łuku jej dobrze nie zrobi , właściwie to w takim przypadku nie to znaczenia, 8 z syndromem utrudnionego wyżynania się w większości przypadków usuwa się.