KT kości skroniowych - czy to perlakowate przewlekłe zapalenie ucha środkowego?

Miałem przeprowadzone badanie KT kości skroniowych, wcześniej parę lat temu miałem perlaka ucha prawego. Niepokoi mnie teraz wynik badania ucha lewego: "Po stronie lewej szczątkowa pnemuatyzacja piramidy i wyrostka sutkowatego. Cześć komórek powietrznych zacieniona.Wzmożona sklerotyzacja piramidy i wyrostka sutkowatego. Jama bębenkowa i zachyłek nad bębenkowy częściowo wypełniony masami tkankowymi, Częściowa destrukcja kosteczek słuchowych.„ Lekarz powiedział, że wszystko jest w porządku, perlaka tam nie widzi. Proszę o Państwa opinie
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Należy rozpatrzyć wynik badania tomograficznego uwzględniając także obraz kliniczny, a także ewentualne porównanie do poprzednich wyników badań.
Bez tych dodatkowych danych wynik przytoczony przez Pana z pewnością nie powinien zostać zlekceważony.
Powikłania perlakowego przewlekłego zapalenia ucha środkowego przebiegającego z destrukcją kostną mogą prowadzić do wielu konsekwencji wynikających z uszkodzenia struktur wewnątrzskroniowych. Zmiany w badaniu radiologicznym uwidaczniają sklerotyzację struktur kostnych oraz destrukcję kostną, która rozpoczyna się zwykle w okolicy zachyłka nadbębenkowego i rozszerza się następnie w obrębie struktur jamy bębenkowej i sutkowej, obejmując kosteczki słuchowe.
Perlakowe zapalenie ucha środkowego, może mieć wiele powikłań (m.in. ostre zapalenie wyrostka sutkowatego, zapalenie opon mózgowych, ropień zewnątrzoponowy, ropień mózgu, ropień podtwardówkowy, zapalenie błędnika, zapalenie zakrzepowe zatoki esowatej oraz porażenie nerwu twarzowego) dlatego też należy wyjaśnić wszelkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym, który na pewno wyjaśni Panu wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie!