Kto mi może pomóc?

Witam! Jestem Agnieszka i mam 24 lata. Od dzieciństwa miewałam ataki paniki przed ludźmi. Zwalczałam je sama bez pomocy lekarza. Miałam spokój kilka lat. Od 2 miesięcy miewam myśli o śmierci, boję się, że może mi się coś nagle stać. Często mam wrażenie, że tracę świadomość, ale staram się z tym walczyć, nie myśląc o tym, ale to bardzo ciężkie. Szybko się denerwuję, w życiu też nie miałam łatwo. Miewam duszności i szybkie kołatanie serca... Nie mam pojęcia, co mi jest:( nie chcę nagle umrzeć czy odłączyć się świadomością od ludzi... Czy mogą mi pomóc jakieś leki? Bardzo proszę o pomoc... ja chcę tylko normalnie żyć... Mam wspaniałego chłopaka i pracę, ale mimo to, coś się ze mną dzieje... Proszę o radę!

Mgr Joanna Żur-Teper

Witaj Agnieszko,
każdy z nas czasem odczuwa lęk, podczas stresu, w obliczu bezpośredniego zagrożenia lub niepewności, pełni on wtedy funkcję ochronną. Choć lęk stanowi część normalnego doświadczenia, niektórzy ludzie doświadczają go chronicznie, co utrudnia sprawne funkcjonowanie. Trudno na podstawie krótkiego opisu postawić trafną diagnozę, ale podejrzewać można, że występują u Ciebie zaburzenia lękowe. Wskazują na to opisane przez Ciebie objawy psychiczne i somatyczne. Osoby dotknięte tą chorobą doświadczają lęku nieproporcjonalnego do zagrożenia. Dlatego proponuję Ci wizytę u lekarza psychiatry, który po rozpoznaniu zaproponuje leczenie, które pomoże Ci pozbyć się uciążliwych objawów.
Dobre skutki przynosi zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia, z których najskuteczniejsza w tym wypadku jest terapia poznawcza. Z profesjonalnej pomocy możesz skorzystać w Poradni Zdrowia Psychicznego lub w prywatnym gabinecie. Ważne, żebyś nie zwlekała z podjęciem leczenia, ponieważ objawy mogą się nasilić.
Pozdrawiam serdecznie