Kto może podawać botoks?

Czy toksunę botulinową może podawać nie-lekarz? Trafiłam do takiej jednej pani, (z zabiegu jestem niezadowolona) i zaczęłam poszukiwać informacji o niej i ku mojemu przerażeniu wynika z tego (99% -jeszcze węszę), że ona nie jest lekarzem, tylko kosmetyczką. Nie jestem typem marudnej pacjentki, tylko po tym zabiegu nie ma nawet śladu. Mogła podać nawet sól fizjologiczna. Wcześniej korzystałam z botoxu u chirurga i było "bosko"- efekt był ewidentny.

Preparaty toksyny botulinowej są zarejestrowane jako leki i dostępne tylko dla lekarzy. Proszę na przyszłość o ostrożność i weryfikację "pseudo-specjalistów" przed zabiegiem aby nie narażać niepotrzebnie swojego zdrowia.

Pomimo,że toksyna botulinowa jest zarejestrowana jako lek i może ją podać tylko lekarz jest wiele przypadków podawania go przez osoby nieuprawnione, u których chęć zysku przewyższa zdrowy rozsądek. Dlatego każdy pacjent powinien najpierw zweryfikować czy osoba do której się udaje na zabieg posiada niezbędne uprawnienia, ponieważ w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji tylko lekarz jest w stanie profesjonalnie i skutecznie pomóc pacjentowi.