Które z badań jest dokładniejsze przy wykrywaniu tętniaków mózgu?

Mam niedługo mieć wykonane badanie Angio głowy. Mój lekarz neurolog jeszcze nie podjął decyzji czy wysłać mnie na MRA czy TKA. Zasugerował mi nawet, że to zależy ode mnie na co będę wolał iść, bo i tak leczę się prywatnie... Które z tych badań jest dokładniejsze przy wykrywaniu tętniaków mózgu? Angio MR 1,5T czy Angio TK? Które wykryje go w najmniejszym stadium? Dodam, że DSA mnie nie interesuje i nie wchodzi w grę. Muszę wybrać między MRA a TKA więc w tej kwestii proszę o konkretną radę.

Witam serdecznie,

Oba badania, zarówno Angio-MRI i Angio-TK, są badaniami, za pomocą których jesteśmy w stanie zobrazować, nawet najmniejsze zmiany naczyniowe np. tętniaki.
Ja osobiście poleciłbym Panu badanie Angio-MRI, ponieważ mimo wszystko jest badaniem dokładniejszym, a poza tym też badaniem bezpieczniejszym. Z dwóch względów: po pierwsze, badanie MRI wykorzystuje zjawisko rezonansu magnetycznego do obrazowania, a nie jak w przypadku badania TK promieniowania rentgenowskiego. Po drugie środki kontrastowe stosowane w badaniu MRI są bardziej bezpieczne, ponieważ charakteryzują się mniejszymi działaniami niepożądanymi, niż środki kontrastowe w TK, które zazwyczaj są na bazie jodu.
Więc jak ma Pan wybór, bo taki dał Panu neurolog, to ja osobiście zalecałbym badanie MRI.

Pozdrawiam.