Który dzień mogę uważać za pierwszy dzień okresu?

Witam;) Mam 20 lat i chciałabym zapytać, czy plamienia przed okresowe zaliczają się do 1 dnia okresu? Pytam o to, ponieważ zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i mój ginekolog powiedział mi, że należy pierwszą przyjąć pierwszego dnia prawdziwego okresu. A więc brązowe plamienia dostałam w sobotę ok 15 i jak zwykle przez pierwszych parę dobrych godzin są to tylko brązowe, czerwonawe upławy, a dopiero później mam normalny okres. Dopóki poszłam spać tak było, a dopiero w niedziele odczuwałam normalny okres. Pierwszą tabletkę wzięłam w niedziele o 18. Dobrze zrobiłam?

Redakcja abcZdrowie

W mojej opinii pierwszym dniem cyklu była sobota, bo właśnie w tym dniu rozpoczęło się krwawienie. A to że było niewielkie nie ma znaczenia. I w związku z tym proponowałabym przez pierwsze 7 dni zażywania preparatu stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne celem zachowania skuteczności antykoncepcji.