Który termin jest bardziej prawdopodobny i kiedy rzeczywiście mogło dojść do zapłodnienia?

Witam!
Chciałabym się dowiedzieć, kiedy mogło dojść do zapłodnienia i jaki faktycznie jest wiek ciąży? Otóż ok. dwóch tygodni przed okresem nie współżyłam, okres dostałam 10 lipca (trwał 4 dni), potem 18 i 20 lipca doszło do zbliżenia (z pomiaru temperatur i obserwacji śluzu wychodziło, że owulacja nastąpi 19 lipca).
Od 21 lipca samopoczucie uległo zmianie: bóle i zawroty głowy (szumy), bóle jajników, kropelka krwi na bieliźnie, zmęczenie i senność. Już 29 lipca test pokazywał lekką różową kreseczkę.
Menstruacja występowała u mnie średnio co 24 dni (najkrótszy 23, najdłuższy 26). Obecnie z USG wychodzi, że to 19 tydzień ciąży. Termin porodu mam wyznaczony na kwiecień, z pierwszego USG na 17 kwietnia, a z 18 tygodnia ciąży według USG wychodzi na 6 kwietnia.
Który termin jest bardziej prawdopodobny i kiedy rzeczywiście mogło dojść do zapłodnienia?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najdokładniejszy wynik, jeśli chodzi o czas trwania ciąży i termin porodu, daje USG wykonane między 7 a 11 tygodniem ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. Dość wiarygodny jest też wynik badania wykonanego wcześniej, natomiast nie należy opierać się w wyznaczaniu wieku ciąży na USG wykonywanych później.
Jeśli chce Pani znać orientacyjny termin, w którym doszło do zapłodnienia, to do wieku ciąży określonego w USG w pierwszym trymestrze dodać należy 14 dni - czyli jeśli np. wg USG początek ciąży nastąpił 15 sierpnia, to zapłodnienie ok. 29 sierpnia, z dokładnością do 2-3 dni.
Pozdrawiam serdecznie!